KULAĞIMIN DİBİ

Yedi yıl önce, Türk ritimlerinin ve ritim sazlarının geri plana itilmesinden rahatsızlık duyan Ferruh ve Fahrettin Yarkın, bu rahatsız durumu gidermek ve Türk müziğinin...
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İşler 'tıkır'ında gidiyor
Ten' Tende Yarkın Türk Ritim Grubu / Kalan Müzik
Yedi yıl önce, Türk ritimlerinin ve ritim sazlarının geri plana itilmesinden rahatsızlık duyan Ferruh ve Fahrettin Yarkın, bu rahatsız durumu gidermek ve Türk müziğinin ritim olgusunun hak ettiği yere, hak ettiği şekilde gelmesini sağlamak için Yarkın Türk Ritim Grubu'nu kurmuşlar. 'Ten' Tende' Yarkın Türk Ritim Grubu'nun ikinci albümü. Bekir Sakarya'nın da yer aldığı gruba, ikinci albümünde de Erkan Oğur, Kani Karaca, Yurdal Tokcan gibi değerli müzisyenler eşlik ediyor. Albüm, Türk müziğinin ritim sazları ve ritim kalıplarının resmi geçidi gibi. Ritim ve melodinin buluştuğu başarılı bir çalışma olmuş. Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
Popun 'Kaptan Swing'i!
Swing When You're Winning Robbie Williams / EMI
Robbie Williams, son 'yaramazlığında' 60'lara ait tınıların ve romantizmin nostaljisini kulaklarımıza tam vaktinde armağan ediyor. 'Swing When You're Winning' albümünün ilk 'single' çalışması 'Somethin Stoopid'de Nicole Kidman ile düet yapan ve hatta tv ve radyoları başındaki tüm cinsleri hülyalara daldıran Williams, albümünü Los Angeles'taki Capitol Stüdyoları'nda kaydetmiş. Aynı mekânda vaktiyle 'Rat Pack' tabiriyle anılan Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr. ve Nat King Cole dörtlüsünün kayıtlar yaptığını bilen ve ona göre davranan Williams'ın albümü, bir tür 'ustalara saygı' duruşu niteliği taşıyor. Albümde Mr. Bojangles, Mack The Knife ve Straighten Up and Fly Right gibi klasiklerin yanında, Williams imzalı ironik şarkı 'I Will Talk and Hollywood Will Listen da var. Tabii bu arada, albüme katkılarını esirgemeyen Rupert Everett, Jon Lovitz, Jane Horrocks ve Jonathan Willkes'in de adını anmadan geçmek olmaz.
Üstatlara saygı duruşu
Neon Lights Simple Minds/BMG
New wave'in dalga dalga yayıldığı 80'li yıllara 'Don't You (Forget About Me)' adlı şarkısı ile damgasını vuran Simple Minds, bir cover albüm ile karşımızda. David Bowie, Van Morrison, Velvet Underground, Pete Shelley, Kraftwerk, Roxy Music gibi isimlerin şarkılarını yeniden yorumlamışlar. Simple Minds'ın cover listesi ile Tori Amos'unki arasında ortak isim çok. Ancak Simple Minds'dan Jim Kerr ve Charlie Burchill'in, cover yaptıkları şarkılardaki kadın ya da erkek karakterler ile bir alıp veremediği yok. Onlarınki bir nevi kendilerine ilham kaynağı olan üstatlara saygı, teşekkür. En çok da Pete Shelley'in 'Homosapien' ve Velvet Underground'ın 'All Tomorrows Parties' şarkısının hakkını vermiş Simple Minds.