KULAĞIMIN DİBİ

Söze kendimizi tebrikle başlayalım. Neden mi? Bu kadar uzunluktaki bir albümü dinleme sabrını gösterdiğimiz için tabii ki.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

Çooook uzuuuuun bir albüm
Gold Ryan Adams / Universal Music
Söze kendimizi tebrikle başlayalım. Neden mi? Bu kadar uzunluktaki bir albümü dinleme sabrını gösterdiğimiz için tabii ki. Tamam, kabul ediyoruz. Ryan Adams genç, yetenekli, eli yüzü düzgün bir arkadaşımız.
'Heartbreaker' adlı ilk solo albümü üzerinden bir yıl geçmeden 'Gold'u da yayımlayarak ne kadar üretken bir sima olduğunu da kanıtladı. Lakin bir albüm de bu kadar uzun sürmez ki. 'Gold' tek CD ama toplam süresi 70 dakika 24 saniye. Dinlerken zaman zaman bağrınıza kolonyalı mendil basma ihtiyacı duymamanız elde değil. Özellikle karşınızdaki şahıs, Adams gibi iflah olmaz bir âşıksa durum daha da vahim. Adams önce âşık oluyor. Sonra bir şekilde sevgilisinden ayrılıyor. Aşk acısının verdiği gazla kaleme sarılıyor. O artık nasıl bir gazsa Adams kendini bir türlü, şarkı sözü yazıp beste yapmaktan alıkoyamıyor. Albümün en hoş parçalarından 'Nobody Girl' bile dokuz dakika sürmesi nedeniyle bir daha dinlemek için yürek istiyor. Her ne kadar uzun olsa da albümde 'Nobody Girl' haricinde 'The Rescue Blues' ve 'Goodnight, Hollywood Boulevard' gibi sıkı işler de mevcut. Biz sözü en iyisi, kâh Neil Young kâh Rolling Stones tadı bırakan şarkılarıyla Adams'a bırakalım. Ne de olsa derdini anlatması biraz zaman alacak. (Bu arada onun albümü, bizim de yazı biraz uzun oldu galiba)
Mariah Carey 'toparlamış'
Greatest Hits Mariah Carey / Sony Music
Mariah Carey, bugüne kadar 150 milyondan fazla satarak tüm zamanların en çok satan kadın şarkıcısı. Sesi de cam çatlatacak cinsten: Beş oktav. Hatta yedi oktava kadar çıkabiliyor da. Sonra kendisi, The Beatles ve Elvis Presley'den sonra en çok bir numara olan şarkıcı. Ama tüm bu referanslar onu, son albümü 'Glitter' ile çuvallamaktan kurtaramadı. Carey, şimdi de çift CD'lik bir best of çıkardı. 'Vision of Love', 'Love Takes Time', 'Somebody', 'Hero', 'Without You', 'Dreamlover' gibi kendisinin henüz hip-hop aşkı ile yanıp tutuşmadığı, hanım hanımcık takıldığı yıllardan yadigâr şarkılarını bir araya getirmiş bu albümde. Meraklısına duyrulur.