Kulağınızın dibinde!

Cranberries'-
den sabah nağmeleri... Sazlı sözlü Beatles... Shakira'nın sesi aynı, görüntüsü farklı... Müziğin nabzı bugün ve her pazartesi 'Kulağımın Dibi'nde.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

Kalk artık sabah oldu...
Wake Up and Smell The Coffee The Cranberries/ Universal Music
'Wake Up...' da dahil, son üç albümdür The Cranberries, eskilerini aratmayacak yeni şarkılar üretememeye, kendisini tekrar etmeye başladı. 'Linger', 'Ode To My Family', 'Zombie' gibi hit şarkılara imza atmış grubun bu durumunun geçici olmasını umuyoruz ve yılların hatırına yine de dinlenir bu albüm diyoruz. Hem The Cranberries'in iki de sürprizi var 'Wake Up...'da. Birincisi 'Salvation'ın konser kaydı. İkincisi de Elvis Presley'in 'In The Ghetto'su. Şarkıyı, Dolores O'Riordan Burton'ın ses tonundaki hoş iniş çıkışların eşliğinde dinlemek de ayrı bir zevk.
Sazlı sözlü Beatles
Beatles Alaturka D. E. F Orkestra/ Balet Plak
70 ve 80'li yıllarda Londra'da Paul Buckmaster gibi ünlü İngiliz bestecileri ile birlikte çalışmış Dağhan Baydur. Türk müzik tarihinin en başarılı pop-rock grubu MFÖ'den Fuat Güner. Yıllarca David Bowie'nin müzik direktörlüğünü yapmış Erdal Kızılçay. Üç ünlü Beatles hayranı Türk müzisyen, bir araya gelmiş ve Beatles'ın hit şarkılarını Türk müziğinin alaturka enstrümanlarıyla yeniden yorumlamışlar. Klarnet, bendir, bağlama, yaylılar, vurmalılar eşliğinde
'Love Me Do', 'A Hard Day's Night', 'I Feel Fine', 'Ticket To Ride'ın da yer aldığı 10 Beatles şarkısı. Sir Paul McCartney bile albümü beğendikten sonra bize laf düşmez.
Ses aynı ama görüntü farklı
Servicio De Lavanderia Shakira / Sony Music
Önce bir tebessümle karşıladığımız ama zamanla sinir bozucu bir hal alan Latin fırtınasının yegâne elle tutulur simalarındandır Shakira. 'Ojos Asi' vakasının üzerinden iki yıl geçti. 'Çamaşır Yıkama Servisi' anlamına gelen yeni albümünü çıkardı Shakira. Kendisinde bazı değişiklikler söz konusu.
Kızıl saçları artık sarı. Gardırobunu da yenilemiş. Ama oryantal, Latin, pop esintili şarkılarının tadında bir 'değişiklik yok'. Albümde ayrıca 'Ojos Asi'nin İngilizce versiyonu da var. Pepsi Cola'yla, reklamlarında 'oynamak' için iki yıllık bir anlaşma yapmış. Şubat 2002'de de Türkiye'ye gelmeyi planlıyormuş. Haydi hayırlısı.