Küllerinden dirildi

Dünyanın yedi harikasından biri sayılan
İskenderiye Kütüphanesi tekrar canlanıyor.

İSKENDERİYE - Dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Kütüphanesi tekrar canlanıyor. Mısır hükümetinin uluslar arası desteği de arkasına alarak başlattığı proje sonunda tamamlandı. 230 milyon dolar harcanarak inşa edilen tarihi İskenderiye Kütüphanesi 'deneme' amaçlı da olsa sonunda açıldı.
Bir zamanlar Ortadoğu'da öğrenim ve bilimin merkezi olan İskenderiye şehrinin kütüphane sayesinde eski statüsüne kavuşması umuluyor. Mısırlı yetkililer, en fazla altı hafta sürecek 'deneme açılışı'yla, tarihi yapıdaki bilgisayarların, görsel servislerin, bilim ve konferans salonlarındaki özel odaların test edileceğini duyurdu.
Hüsnü Mübarek'in eşi Suzanna Mübarek'in açılış sırasında 'Mısır'dan dünyaya ve dünyadan Mısır'a açılan pencere' diye nitelendirdiği tarihi İskenderiye Kütüphanesi'nin yeniden inşasına 1990 yılında başlanmıştı. Ancak çalışmalar birkaç defa ertelenmişti. 250 yıl boyunca bilime hizmet eden kütüphanenin yeni binası sayesinde, 10'uncu yüzyıldan 18'inci yüzyıla kadarki birçok önemli el yazması bilim dünyasına yeniden kazandırılmış olacak.
Bir yangın sonucu yok olan antik kütüphanenin
yerine yapılan binada tek eksik kitap. Milyonlarca kitabı barındırması planlanan binada şimdilik 200 bin yapıt var.