Kültür Başkenti için görkemli kutlamalar

Kültür Başkenti için görkemli kutlamalar
Kültür Başkenti için görkemli kutlamalar

Çırağan?daki İstanbul 2010 basın toplantısına Mercan Dede, Zara, Şekip Avdagiç, Yekta Kara ve Kıraç (soldan sağa) katıldı. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU / AA

Cumartesi gecesi İstanbul 2010, 300 sanatçının katıldığı sahne gösterisi, Tarkan, Zara, Nil Karaibrahimgil konserleri, ateş ve balon tiyatroları ile görkemli bir açılış yapacak

İSTANBUL - İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri 16 Ocak’ta Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenle başlayacak. Aynı esnada Taksim’de ‘ateş’ ve Kadıköy’de ‘balon’ gösterileri ve altı meydanda ücretsiz halk konerleri düzenlenecek. Taksim’de Tarkan, Kadıköy’de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü’nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet’te Mercan Dede, Pendik’te Kıraç ve Bağcılar ’da Zara birer konser verecek.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç açılışa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra 20 ülkeden bakan düzeyinde katılım olacağını, açılış gösterileri için 8.5 milyon lira bütçe ayrıldığını söyledi.
Haliç Kongre Merkezi’nde 5 bin kişinin katılacağı resmi devlet töreni, açılış konuşmalarının ardından Yekta Kara’nın tasarladığı ve yönettiği ‘İstanbul Büyüsü’ adlı performansla devam edecek. 303 sanatçının sahnede yer alacağı 65 dakikalık gösteri, müzik, dans, şiir, İstanbul’a özgü ses ve görüntülerle kentin kültürel mirası ve enerjisini gözler önüne serecek. Yekta Kara, gösteride Sultan Abdülaziz, Mozart, Ahmet Adnan Saygun, Minur Nurettin Selçuk, Orhan Veli Kanık gibi farklı isimler tarafından İstanbul hakkında üretilmiş 24 eserin farklı sanatçılar tarafından yorumlanacağını anlattı. Bu sanatçılar arasında Aynur, Cüneyt Türel, Fatih Erkoç, Kevork Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertab Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay gibi isimler yer alacak.
Gösterinin ardından Haliç’te özel ışık ve havai fişek gösterisi başlayacak. Bir kilometrelik alanda Haliç’i bir festival alanına çevirecek bu görsel şölen, Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında kurulan özel ekranlardan izlenebilecek. Bu meydanlarda dj performansları, dans ve müzik gösterileri yapılacak. Taksim Meydanı’nda tanınmış Fransız Group F ‘Ateş Tiyatrosu’, Kadıköy’de ise ‘Balon Tiyatrosu’ adlı gösterileri sahneleyecek. Gösterilerin ardından Taksim’de Tarkan, Kadıköy’de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü’nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet’te Mercan Dede, Pendik’te Kıraç ve Bağcılar’da da Zara konserler verecek.
Sakıp Sabancı, Aşiyan, Sadberk Hanım, Yerebatan Sarnıcı gibi müzeler ve Akbank, Yapı Kredi gibi kültür merkezleri de gece 24.00’e kadar açık kalacak. (aa)


    ETİKETLER:

    Bağcılar