Kültür için çalan zil

Ülkemizde Marmaris'ten Assos'a, Ayvalık'tan Gümüşlük'e kadar yayılan alternatif kültür kurumları,yazla beraber kapılarını peş peşe açmaya başladı.

ÇANAKKALE - Ülkemizde Marmaris'ten Assos'a, Ayvalık'tan Gümüşlük'e kadar yayılan alternatif kültür kurumları,yazla beraber kapılarını peş peşe açmaya başladı.
'Adatepe Taşmektep' de, bu kurumlardan biri. Yeni 'eğitim-öğretim dönemi'nin ön hazırlığını tamamlayan kurumun her bir alan için 20 'öğrenciyle' sınırlanan seminer programları 2 Temmuz tarihinde başlıyor.
Kurum bu yıl da çeşitli disiplinlerden aydınların katılımıyla zenginleşiyor.
'Taşmektep'in her eğitim günü, dia, film ve müziklerle harmanlanan dörder saat halinde yaşanıyor. Eski Adatepe İlkokulu'nun onarımıyla mekânda her disiplinin haftalık eğitim bedeli ise 150 milyon lira.
Taşmektep günleri, 2-7 Temmuz tarihlerinde yazar ve şair Hilmi Yavuz ile fotoğraf sanatçısı Kamil Fırat ve sanat tarihçisi Zerrin İren Boynudelik tarafından verilecek 'Beş Yapıt Üç Disiplin' başlıklı seminerle başlıyor. Yine, Hilmi Yavuz'un sunacağı 9-14 Temmuz tarihlerindeki program ise tüm yönleriyle 'Tasavvuf Düşüncesi'ni işliyor. Adatepe'de Müzikoloji ve etnomüzikoloji üzerine vereceği bilgilerle katılımcıların ufkunu genişletecek bir diğer profesyonel isim, 23 ve 28 Temmuz arasındaki 'ders'leriyle Alper Maral. Fotoğraf tutkunlarının 6-11 Ağustos tarihleri arasında Adatepe'de alabileceği
'Camera Obscura'dan Günümüze Fotoğraf Tarihi' başlıklı seminer ise, fotoğrafçı Kamil Fırat'ın imzasını taşıyor.
Seminerler, 'Kültür Tarihi ve Tarihçiliği' üzerine Prof. Dr. Mete Tunçay'ın 27 ve 31 Ağustos arasında vereceği derslerle de ilginçleşirken, mekânda bayrağı devralan tarihçi İlber Ortaylı'nın 'Osmanlı Toplumunda Dini Cemaatler' başlıklı semineri 3 ve 8 Eylül tarihlerinde yapılacak. Tel: 0212 258 04 11 İnternet adresi: www.tasmektep.com (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    İnternet

    ,

    Çanakkale