Kültür merkezine para yok

Devlet Opera ve Balesi'nin 55. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen geceye katılan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, bir gazetecinin, Ankara Kongre ve...

ANKARA - Devlet Opera ve Balesi'nin 55. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen geceye katılan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, bir gazetecinin, Ankara Kongre ve Kültür Merkezi'nin yapımına neden başlanamadığı sorusu üzerine, bunun için gerekli bütçe olmadığını söyledi. Merkezin yapılacağı alanda arkeolojik buluntulara rastlandığını ifade eden Mumcu, bu nedenle projenin tamamlanamadığını belirtti.
Bütçe yetersiz
Merkezin 110 milyon dolara mal olacağını anlatan Mumcu, "Milli Komite toplantısında projenin yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmesini önerdim. Komite projenin ayrıntılarıyla sunulmasını istedi. Üç ay içinde yeni bir proje sunacağım" diye konuştu. Bakanlığının bütçesinin 15 trilyon lira olduğuna ve Türkiye'de tamamlanmayı bekleyen kültür merkezleri için 2.5 katrilyon lira gerektiğine dikkat çeken Mumcu, "Bu ayak, bu pabuca sığmıyor" dedi.