Kültürel yapıya sert eleştiriler

'Kültürel Açıdan Avrupa Birliği'ne Yaklaşım' sempozyumu bugün sona eriyor.

İSTANBUL - 'Kültürel Açıdan Avrupa Birliği'ne Yaklaşım' sempozyumu bugün sona eriyor. İlk gün izleyicilerin salonu doldurduğu sempozyumun ikinci gününde de yoğun ilgi sürdü. Dünkü oturumlarda 'Eğitim, Araştırma ve Sanat' başlıklı toplantıda Türkiye'nin kültürel yapısına ilişkin sert eleştiriler yöneltildi.
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan, Türkiye'deki temel sorunun bireysel gelişmeye yeterli önem verilmemesi olduğunu söyledi. "Avrupa Birliği ile aramızdaki fark bireyin tabiri, kabulü ve meşrulaştırılmasından kaynaklanıyor" diyen Koçan Türkiye'de ailelerin özel yetenek denen kavramdan habersiz olduğunun da altını çizdi.
Sempozyum bugünkü 'Demokrasi Kültürü ve Sivil Toplum Kuruluşları' başlıklı oturumla sona erecek. Saat 9.30'da başlayacak oturuma Zekai Baloğlu başkanlık edecek. Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. Bülent Berkarda ve Fikret Toksöz bildiriler sunacak. Sempozyum. Şakir Eczacıbaşı'nın 'Bir Avrupa Kültür Başkenti Olarak İstanbul' başlıklı konuşmasıyla kapanacak. Ardından sonuç bildirisi için tartışmalara geçilecek. Tel: 0212 251 29 17 (Kültür Sanat)