Kuran, bayrak, silah ve cinayet

Kuran, bayrak, silah ve cinayet
Kuran, bayrak, silah ve cinayet
Üniversite okumaya küçük bir şehre gelmiş yoksul bir genç. Liseden terk başka bir genç ve onları kanatları altına alan, eve yerleştiren, karınlarını doyuran "ağabey"ler. O ağabeylerin ocaklardaki ağabeyleri, emniyetteki bağlantıları, dinleri, kitapları, bayrakları, silahları ve bir suikast.
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Ebru Nihan Celkan’ın yazıp yönettiği ‘Tetikçi’ Trabzon’daki Katolik kilisesi papazı Santoro’nun öldürülmesi, Hrant Dink cinayeti gibi “münferit” suikastların arka planında yaşananları, o katillerin ve yeşerdikleri ortamların içinden bakarak sorgulayan, iyi araştırılmış, iyi yazılmış bir oyun. Yazar yaşanmış bir olayı hayal gücü ve iyi diyalog yazma yeteneğiyle harmanlayıp, geri dönüşler ve sorgulayanın olmadığı sorgularla sinema tadında bir dramaturjiye dökmüş. Sağlam bir metin, ancak belki de bu cinayetler belleğimizde çok taze olduğundan, sonunu bildiğim bir filmi izler hissine kapıldım, merak unsuru eksik kalmış. Belki bu adamların geçmişine de biraz yer verseydi oyununda Celkan, bir ağabeyler dairesine düşmeden önce nasıl ailelerden geldikleri, nasıl ortamlarda büyüdüklerine dair biraz daha detay verseydi, ekleseydi hayal gücünden, “belgesel” tadından kurtulurdu.
Kalabalık kastın hepsi çok iyi oyunculardan oluşuyor, sahnede tutturdukları kimya da güzel. Fakat ahşap bahçe mobilyası tarzındaki banklardan ve gazete kesikleriyle dolu bir panodan oluşan set tasarımı ve ne yaptığı çok iyi anlaşılmayan ışık pek olmamış. Özellikle set, ne bu gençlerin yaşadığı ortamı yansıttığı ne de soyut olduğu için muallakta kalmış, oyuna hiçbir katkısı olmuyor. Bu zaaflarının dışında, Türkiye ’nin yakın tarihinde yaşanan korkunç cinayetleri iyi bir kurguyla, farklı bir perspektiften işleyen ve sırf bunun için bile mutlaka görülmesi gereken bir oyun ‘Tetikçi’.


  ETİKETLER:

  Hrant Dink

  ,

  Sinema

  ,

  Türkiye

  ,

  TRABZON

  ,

  haber

  ,

  Oyun

  ,

  Katolik

  ,

  Kimya

  ,

  yazar

  ,

  ,

  dolu