Küratörlere karşı eylem

Bedri Baykam, 'küratörlerin çoban, sanatçıların da koyun olmadığı' savını bu akşam AKM'de gerçekleşecek sergisinin açılışında ilginç performanslarla gündeme taşıyacak.

İSTANBUL - Bedri Baykam, 'küratörlerin çoban, sanatçıların da koyun olmadığı' savını bu akşam AKM'de gerçekleşecek sergisinin açılışında ilginç performanslarla gündeme taşıyacak. 'Koyun Platformu ve Küratöryal Şizofreni' başlıklı serginin açılışında gerçek koyunlar da hazır bulunacak ve bu koyunları en hızlı sayana Noel Baba tarafından sürpriz bir hediye verilecek. Genç sanatçı arkadaşlarının da katılımıyla enteresan bir açılış yapacaklarını belirten Baykam, "Davetlilerin görmeye alıştıkları sakin düz bir açılış olmayacak. Açılışta Adnan Tönel ve Altın Boğa Termosifon Grubu küratöryal şizofreninin parodisini yapan skeçleri performans olarak davetlilerin arasında sergileyecek" diyor.
Sergiyi 'sanatçının küratriste karşı manifestosu' olarak gören Baykam, kendisini böyle bir 'eylem' yapmaya iten sebepleri şöyle açıklıyor: "Küratörün kendini sanatçının önüne koyduğu noktada sorun başlıyor. Sanat tarihçilerine, küratörlere tabii ki karşı değiliz. Ama bazı küratörler çağdaş sanat ortamını şöyle görüyor: Ben çobanım, sanatçılar da benim koyunum. Şuraya git derim giderler, şunu yap derim yaparlar. Öncelikle şunu anlamak lazım, sanatçı olmadan ne müze olur ne küratör. Ama müze ve küratör olmadan da sanatçı vardır."
'Savaş halindeler'
Baykam'a göre küratör savaşları artık sanatçılar üzerinden yapılıyor: "Bakın en tanınmış küratörlerimizden biri çıkıp, diğer bir tanınmış bayan küratör hakkında sanatçılara diyor ki, 'Onunla çalışırsanız sizi silerim, size nefes aldırmam. Onunla çalışanın kökünü kuruturum.' Küratör savaşları bu sefer sanatçılar üzerinden oynanmaya başlıyor. Tek otoritenin kendileri olduğunu sanıyorlar. Onları denetleyen, seçen, sergileyen, bir kısmı kendilerini onların önüne koymayı artık bir alışkanlık ve hak haline getiren küratörlere karşı sanatçılar, bu akşamki açılışta 'Bir dakika, özür dileriz ama biz de en az sizin kadar bu sahada önemliyiz ve etkiniz' diyecek." Baykam, bu sergiyi daha sağlıklı bir sanat ortamına ulaşmak için bir viraj olarak görüyor.
19 Ocak'a kadar AKM'de açık kalacak 'Koyun Platformu ve Küratöryal Şizofreni' sergisinde Baykam'ın farklı disiplinlerdeki yapıtlarının yanı sıra Volkan Aslan, Bülent Bakan, Murat Çelik ve Denizhan Özer'in de video işleri sergilenecek. (Kültür Sanat)