Kurşun ata ata biter!

Yönetmenliği ilk kez Jet Li'li 'Romeo Ölmeli' ile deneyen görüntü yönetmeni Andrzej Bartkowiak, gene kavgalı dövüşlü bir filmle karşımızda.
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

Yönetmenliği ilk kez Jet Li'li 'Romeo Ölmeli' ile deneyen görüntü yönetmeni Andrzej Bartkowiak, gene kavgalı dövüşlü bir filmle karşımızda. Ancak sabık polis John Westermann'ın aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yıldızı, biraz daha ağır. Kilo
olarak da, hareket olarak da. Doğrusu, aikido 'yedinci dan'dan Steven Seagal'ı daha çevik görmeye alışmıştık. Ama Seagal'ın, 'R' reytingini bileğinin hakkıyla almışa benzeyen kan-revanlı, belden üstü çıplak kadınlı, kovalamaca ve patlamalı 'Kurşun'un (Exit Wounds) yıldızı olduğu da bir gerçek.
Başına buyruk bir polis
'Kurşun', alışkın olduğumuz tipte bir
'müstesna' polis üzerine kurulu. Dostu olmayan, başına buyruk, silahına davranmakta biraz aceleci Orin Boyd (Seagal), cumhurbaşkanı yardımcısına düzenlenen bir suikasta üzerine vazifesi olmadığı halde müdahale eder. Onu kurtarır ama amirinden fırça yer ve şehrin en berbat mahallesine yollanır. Ortağı George'la (Isaiah Washington) turlarken, bir kokain
alışverişine rastlar, baskın vermeye kalkışır. Adamların biri kaçar, öteki adam ise, aynı karakoldan polis Montini'dir (David Vadim). Boyd, bir şeyler döndüğünden de şüphelenmiştir. Kaçan kokain alıcısı Latrell Walker'la (DMX, ya da Earl Simmons) işbirliği yapmaya karar verir.
Seagal kötü bir aktör. Hep öyleydi, şimdi de öyle. Öte yandan, Boyd'a sert çıkan amirlerinden Hinges'te aktör/yönetmen Bill Duke, TV programcısı Henry'de Tom Arnold, polis Strutt'ta Michael Jai White karton karakterlerine biraz heyecan ve renk katıyorlar. IceT, LL Cool J, Ice Cube ve Tupac'ın izinden giden rap'çi DMX'e gelince, oyunculuğa devam ederse yakında onu başrolde bile görürüz.
Seagal geri döndü. Son beş yılı pek de parlak geçmedi. Yönetmenlik denemesi
ona yaramadı, çevre sorunlarıyla ilgilenir görünmek de. Tibet Budizmi saflarındaki kutsal kişi olduğunun (lama reenkarnasyonu) ilan edilmesi bile onu unutulmanın eşiğine gelmekten kurtarmadı. Derken Hollywood'un efsanevi yapımcılarından Joel Silver ortaya çıktı ve Seagal yeniden aramıza döndü. Silver, eleştirmenlerin çoğunun beğenmediği ama gişesi iyi 'Kurşun'dan öyle memnun kaldı ki, Seagal'le 'Kuşatma Altında 3'ü (Under Siege 3) çekmeye hazırlanıyor. Seagal, havalarda uçsa yeridir, doğrudan videoya giden filmler cehenneminden böyle parlak bir dönüş yapmak her kula müyesser olmaz.
Sonuçta kimse bu filme bir şaheser görme umuduyla gitmeyecek. İsabet, çünkü karşınıza çıkacak olan, şaheser bir yana, iyi bir film bile değil. Ama dünyanın türlü derdinden uzaklaşmak isteyenler için bir oyalanma vesilesi olabilir. Ayrıca, beterin beteri var. En azından, Seagal'ın daha önceki iki filmini izlemiyorsunuz. Joel Silver, ona hayat aşılamış.


  ETİKETLER:

  Hollywood

  ,

  WASHINGTON

  ,

  çevre