Kürt Hamlet Van'da 'Hebûn an nebûn' (Olmak ya da olmamak) diyecek

Kürt Hamlet Van'da 'Hebûn an nebûn' (Olmak ya da olmamak) diyecek
Kürt Hamlet Van'da 'Hebûn an nebûn' (Olmak ya da olmamak) diyecek
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun (DBŞT) Kürtçe sahnelediği Hamlet, Van'da da izleyiciyle buluşacak. DBŞT ve Amsterdam Rast Tiyatrosu ortak yapımıyla hazırlanan Shakespeare'in baş yapıtı "Hamlet", ilk kez bu proje için Kürt Edebiyatçı Kawa Nemir tarafından Kürtçe'ye uyarlandı. Dünya prömiyeri Ekim 2012'de Amsterdam'da yapılan oyun daha önce Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok ilde sahnelenmişti.

RADİKAL - Van Büyükşehir Belediyesi Nuda Kültür Merkezi, şubat ayı etkinlikleri çerçevesinde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunun (DBŞT) Kürtçe oynadığı Hamlet oyununu Van’daki izleyiciyle buluşturacak.

DBŞT ve Amsterdam Rast Tiyatrosu ortak yapımıyla hazırlanan Shakespeare’in baş yapıtı “Hamlet”, ilk kez bu proje için Kürt Edebiyatçı Kawa Nemir tarafından Kürtçe’ye uyarlandı.

Oyunun dünya prömiyeri “Türkiye Hollanda Ticari İlişkilerinin 400. Yılı” kutlamaları çerçevesinde 17 Ekim 2012’de Amsterdam’da gerçekleşti.

Daha önce Diyarbakır, Batman, Ankara ve İzmir’deki festivallerin yanı sıra, Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa ve Viranşehir’de sahnelenen oyun, şimdi de Van’da seyirci karşısına çıkacak.

24-25 Şubat’ta Nuda Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyun, tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.


ANKARA’DA DEVLETİN ZİRVESİ İZLEMİŞTİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Kürtçe sahnelediği Hamlet, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda ismin davet edildiği 11 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da da sahnelenmişti. 

'Hebûn an nebûn'* Olmak ya da olmamak

RADİKAL'E KONUŞMUŞTU

Oyunun Ankara’da sahnelenmesinden önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün, ilk Kürtçe Hamlet’i Radikal’e anlatırken, “Hamlet, sahnelediğimiz ilk klasik yapıtımız değil ama, sahnelenen ilk Kürtçe Hamlet. Hamlet’i seçmemizin nedeni, bir başyapıt olması. Hamlet, sahnelendiği her yerde tartışmalar neden olmuş, üzerine sayfa sayfa haberler yapılmıştır. Böyle bir oyunun Kürtçeye çevrilmesi bile bir başarı” demişti. Hamlet’i yorumlarken bölgenin kültürüne de sadık kaldıklarını anlatan Gün, “Biz klasik değil, Kürdi bir Hamlet yaptık. Kostümlerinden, şarkılarına kadar Kürt etkisi var. Oyun gerçekten Kürt coğrafyasında geçiyor gibi yorumlandı. Hamlet’in hikayesi kıskançlık, aşk, intikam ve kimlik için dövüşmek gibi evrensel konular etrafında döner. Bu konular aynı zamanda Kürtlerin tarihinde de büyük bir rol oynar” açıklamasında bulunmuştu.