Kürt müziğinin duayen ismi Aram Tigran öldü

Kürt müziğinin duayen ismi Aram Tigran öldü
Kürt müziğinin duayen ismi Aram Tigran öldü

Ermeni asıllı Kürt sanatçı Aram Tigran?ın Diyarbakır?da toprağa verileceği belirtildi.

ATİNA - ‘Ey Dilbere’ ve ‘Feqiya Teyran’ başta olmak üzere onlarca Kürtçe esere imza atan Ermeni asıllı Kürt sanatçı Aram Tigran, tedavi gördügü Yunanistan’da hayatını kaybetti. Önceki gün beyin ölümü gerçekleşen 75 yaşındaki Tigran’ın, Diyarbakır’da toprağa verileceği belirtildi.
Türkiye’de yaşanan 1915 olaylarından sonra Diyarbakır’dan Suriye’nin Kamışlo kentine göç eden bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Aram Tigran, küçük yaşlarda müziğe ilgi duydu. Babasından kaval ve ud dersleri alan Aram Tigran, daha sonra Türkçe, Arapça, Ermenice ve Kürtçe müzik yaptı. 1966 yılında Ermenistan’ın başkenti Erivan’a giderek, Erivan Radyosu’nda 18 yıl çalıştı. Bu dönemde müzikal yaşamını daha da olgunlaştıran TÓgran, uzun süredir Atina’da yaşıyordu.
Hayatı boyunca 11 albüm çıkaran Tigran’ın kısa sürede tanınmasını sağlayan ise Türkçenin yanı sıra 230’u Kirmanci, 150’si Arapça, 10’u Süryanice, 8’i Yunanca, 7’si de Zazaca okuduğu şarkılar oldu. Aram Tigran Nevruz kutlamaları için geldiği Diyarbakır’da rahatsızlanmış, sanatçıya kaldırıldığı hastanede anjiyo yapılmıştı. (Kültür Sanat)