Kürt temalı filmler

Sinemada Kürt kimliğini ve sorunlarını işleyen belgesel ve konulu filmlerin son yıllarda artması sonucunda bir 'Kürt Filmleri Festivali' doğdu.
Haber: MEHMET BASUTÇU / Arşivi

LONDRA - Sinemada Kürt kimliğini ve sorunlarını işleyen belgesel ve konulu filmlerin son yıllarda artması sonucunda bir 'Kürt Filmleri Festivali' doğdu.
Londra'da 9 Kasım tarihinde açılışı yapılan '1'st London Kurdish Film Festival' programında 11 uzun metrajlı, dört belgesel ve beş kısa film bulunuyor.
'Dünyanın değişik ülkelerinde Kürt kökenli yönetmenler tarafından gerçekleştirilen ya da Kürt sorununu işleyen filmleri tanıtmayı' amaçladığı belirtilen festivalde, Türkiye'de çekilen filmler çoğunluğu oluşturuyor. Kazım Öz'ün 'Fotoğraf', Yeşim Ustaoğlu'nun 'Güneşe Yolculuk' filmlerinin yanı sıra 'Sürü' (Zeki Ökten) ve 'Yol' da (Şerif Gören) festival kapsamında gösteriliyor.
Festivalde, Ahmet Soner'in 1994 yılında gerçekleştirdiği, Yılmaz Güney'in yaşamını konu alan 'Adana-Paris' adlı 74 dakikalik belgeselin gösteriminden sonra, 'Yılmaz Güney'in Mirası' konulu bir panel düzenlenecek. Festivalin konukları arasında bulunan yönetmen Kazım Öz ile Ahmet Soner'in de katılacakları bir panelin başlığı ise 'Kürt Sineması' olarak belirlenmiş.
Festivalde gösterilen bir diğer belgesel olan Hüseyin Karabey'in yönettiği 'Sessiz Ölüm' Türkiye'deki siyasi tutukluların yaşam koşullarını ve F tipi cezaevlerini, Avrupa ülkelerinin bu alandaki uygulamalarıyla karşılaştırarak anlatıyor.
Kısa filmler dalında izlenecek yapıtlar arasında, Kazım Öz'ün yanı sıra, Özcan Alper, Sevim Metin, Aysel Özkan ve Yüksel Yavuz'un çalışmaları yer alıyor. 'Konulu Filmler' bölümünde İran sinemasından iki örneğin de gösterildiği festival boyunca, her film, tek salonda, iki kez seyirciyle buluşabilecek.
1. Londra Kürt Filmleri Festivali, 22 Kasım tarihinde son bulacak olan 45. Uluslararası Londra Film Festivali'yle aynı zamanda düzenlenerek kentin sinema gündeminde yer ediniyor.