Kürtçeye çevrilen 60 roman çalındı

Kürtçeye çevrilen 60 roman çalındı
Kürtçeye çevrilen 60 roman çalındı
Dün klasiklerini Kürtçe'ye çeviren Lis Yayınevi'nin bilgisayarları çalındı. Bilgisayarda yayına hazır 60 kitap vardı.

Cem EMİR

Diyarbakır ’da, Kürtçe ve Türkçe kitaplar yayınlayan ‘Lis Yayınevi’nin bilgisayarları çalındı. Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni Lal Laleş, çalınan bilgisayarlarda kopyaları bulunmayan ve aralarında dünya klasiklerinin Kürtçe çevirilerinin olduğu 60’a yakın yayına hazır kitap çalışması bulunduğunu belirtti. Lal Laleş ve Uluslararası Dünya Yazarlar Birliği PEN yöneticisi Tarık Günersel, hırsızlara bilgisayarları getirmeleri çağrısında bulunarak, “Biraz vicdan varsa teşekkür ve özür notuyla birlikte uygun bir şekilde bilgisayarları iade etsinler. Onlar birer hazine” dedi.
İsveç’in İstanbul Konsolosluğu’nun katkılarıyla ‘100 Dev Eseri Kürtçe’ye Kazandırma Projesi’ kapsamında, dünya klasiklerinden bu güne kadar 14’ünü orijinal dillerinden Kürtçe’ye çevirerek yayınlayan Lis Yayınevi’ndeki bilgisayarlar çalındı. Yayınevinin sokağa bakan penceresindeki demirleri kesen hırsızlar, yayına hazır 60 kitabın bulunduğu iki bilgisayarı çaldı.
Yayınevinin yöneticisi Lal Laleş, “Yayınevimize ait 2 bilgisayarı ve yazar kasamızı alıp çalmışlardı. Bizi sıkıntıya sokan, bilgisayarların içindeki kayıtlı olan ve üzerinde çalıştığımız kitaplar. Daha önce bastığımız 96 kitabimizin PDF’si, kapak ve diğer çalışmaları bir de üzerinde şu anda çalıştığımız çok sayıda kitap vardı” dedi. Çalınan bilgisayarlarda, dünya edebiyatından 25 roman çevirisi, Kürt klasiklerinden Fekiya Teyran gibi birçok kıymetli eserin olduğunu belirten Laleş, şöyle devam etti: “Dünya edebiyatından yaptığımız çeviriler, modern Kürt edebiyatı ve klasik eserleri toparlarsak 60’a yakın eser vardı. Bir talihsizlik yaşadık. Hırsızlık olayından bir hafta önce de, harici diskimiz yanmıştı. İstanbul Kitap Fuarı’na hazırlanıyorduk. Buna yetiştirmek için bir çaba içindeydik. Şimdi onları yetiştiremedik. Dolayısıyla o harici diskten sonra bunları da yeniden toparlarız, kopyalarız derken beklemediğimiz bir şey oldu. Gafil avlandık.”

‘Bu kaşıkçı elması gibi’
Yayınevini ziyaret eden Uluslararası Yazarlar Birliği PEN yöneticisi Tarık Günersel, hırsızlığı Topkapı Sarayı’ndaki ‘Kaşıkçı Elması’nın çalınmasına benzetti. Lis Yayınevi’nden yapılan hırsızlık olayına da göstermesini isteyen Günersel, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a da çağrıda bulundu. “Kültür Bakanlığı, hiç değilse bilgisayarlar hediye edebilmeli.” dedi. (dha)