Kurulu düzene karşı 'Budalalar'

Dogma akımının öncülerinden Lars von Trier'in bu akımın prensiplerine bağlı kalarak, teknik bakımdan ilkel bir tarzda çektiği 'Budalalar' (Idiots), bugün Ankara Film Festivali'nde gösterilecek.

ANKARA - Dogma akımının öncülerinden Lars von Trier'in bu akımın prensiplerine bağlı kalarak, teknik bakımdan ilkel bir tarzda çektiği 'Budalalar' (Idiots), bugün Ankara Film Festivali'nde gösterilecek.
Bu trajik güldürüde, bir grup genç, kendi 'iç budalalıklarını' yeşertmek için kurulu düzene, kurulu topluma sırt çevirip bir komün oluştururlar. Bir otokontrol mekanizmasına hiç başvurmadan, geri zekâlıymış gibi davranıp hem çevrelerindekileri, hem kendilerini kışkırtırlar. 'Budalalar' Avrupa'nın birçok ülkesinde çıplak sahneler sansürlenerek oynamıştı. Trier'in bu sahneleri çıplak yönettiği söyleniyor.
Festivalin bugünkü programında öne çıkan bir diğer film ise 'Kız Dövüşü' (Girl Fight). Halen Türkiye'de gösterimde olan 'Hızlı ve Öfkeli'de izlediğimiz Michelle Rodriguez'e şöhret kapılarını ardına kadar açan filmin yönetmeni Karyn Kusama. Yaşama karşı olan kırgınlığını boks yaparak gidermeye çalışan genç bir kızın hikâyesini anlatan 'Kız Dövüşü', bağımsızların kalesi Soundance Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülü kazanmıştı. (Kültür Sanat)
Budalalar, Kızılırmak Sineması saat 17.00 / Kız Dövüşü, Odeon 21.30