Kuşadası'nda 'Altın Güvercin' heyecanı

Kuşadası'nda 'Altın Güvercin' heyecanı
Kuşadası'nda 'Altın Güvercin' heyecanı
Beş yıl aradan sonra düzenlenen '18'inci Kuşadası Altın Güvercin Beste ve Müzik Yarışması'nın final gecesi için geri sayım başladı.

Cesur SERT

İZMİR- Kuşadası Belediye Başkanı CHP'li M. Esat Altungün, festivalin rüştünü ispat ettiğini, 18 yaşında, amacına ulaşmayı bilen bir yarışma olduğunu söyledi. Kendi bünyesinde marka değeri olan yarışmanın ulusal anlamda sanat camiasına çok değerli isimler kazandırdığına dikkat çeken Altungün, “Beş yıl aradan sonra bu yarışmayı Kuşadası halkı ve sanat dünyasının beklediğini gördük” dedi.

5 Haziran Cumartesi gecesi düzenlenecek final gecesinin sunuculuğunu Ali- Aysun Kocatepe çifti yapacak. Gecede Hepsi Grubu bir konser verecek. 10 finalist ise ‘18'inci Altın Güvercin Beste ve Müzik Yarışması'nda dereceye girmek için yarışacak. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, ilçenin sanatla, sanatçıyla, müzikle, festival ve marka değeri olan bir organizasyonla adının anılmasının ciddi bir reklam olduğunu belirtti. Altungün, “Kuşadası her zaman sanat ve sanatçıya somut olarak bakmıştır. Festivalin yeniden düzenlenmesi Kuşadası'nın yeni imajıyla ilgili aldığı yolun göstergesidir. Doğru yolda olduğumuza inanıyorum. Kuşadası artık bir turizm kasabası ve beldesi değildir. Turizm kentiyiz. Çağdaş, standartı yüksek, sosyal yaşamı ve etkinlikleri güçlü olmalı. Bölgenin en önemli turizm merkeziyiz ve bunu Kuşadası'na yakışır bir şekilde yapmalıyız. Festivalin ilk gün konserinde Edip Akbayram, ikinci günde Gripin ve Hayko Cepkin sahne aldı. Üçüncü gece Göksel ve Feridun Düzağaç , cuma gecesi ise Mustafa Ceceli sahne alırken, Barış Manço Özel Ödülü'nü Zülfü Livaneli'ye yine festival kapsamında verdik” diye konuştu.

Altungün, yarışmada dereceye girecek olanlara ödüller verileceğine de dikkat çekti. Altungün, “18'inci Altın Güvercin Beste ve Müzik Yarışması'nda birinciye 20 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye ise 5 bin TL ödül vereceğiz. Bu işin sembolü. Asıl ödül Türkiye sanat camiasına yeni bir isim kazandırmış olacağız. Kuşadası bundan böyle sanatın, kültürün, müziğin merkezlerinden biri olacak. Bu konuda iddialı adımlar atıyoruz. Sezon sonunda ‘Uluslararası Kardeş Kentler Festivali'ni planlıyoruz. Ciddi bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Sezon boyunca da sanatsal etkinliklerimiz sürecek. Sinema günleri, yerel tiyatro gruplarımız, el sanatları çalışmalarımızla çağdaş bir turizm kenti olacağız. İlçede, ticarette, fiziksel düzenlemeyle, altyapı ve sorunları çözmede iddialıyız” dedi.

Başkan M. Esat Altungün, turizm sezonunun geçen yıldan kötü olmadığını dile getirdi. Altungün, “Mayıs ayı doluluk oranlarımız geçen yılın üzerinde. Gemi sayısında azalma olmasına rağmen kruvaziyer gemilerle gelen turist sayısında bir düşüş yok. Döviz girdisi bakımında Türkiye genelinde ülkemize gelen turistlerin daha az harcadığı bir gerçek. Bakanlığın verilerinde turist sayısı yükselse de gelirin azaldığı somut olarak ortada. Kuşadası'nın tanıtımıyla ilgili çabamız gelirimizi arttırmak yönünde. Avrupa'da ve Türkiye'de birçok turizm fuarına katıldık. Vatandaşımızın, esnafımızın yüzünü bu anlamda da güldüreceğiz” diye konuştu. (dha)


    ETİKETLER:

    FERİDUN DÜZAĞAÇ