Kuşadası'nda çevre filmleri

Kuşadası Altınkıyı Kısa Film Festivali, bugün başlıyor. İki yıldır Foça'da yapılan...

İSTANBUL - Kuşadası Altınkıyı Kısa Film Festivali, bugün başlıyor. İki yıldır Foça'da yapılan Çevre Kısa Filmleri Festivali'nin devamı niteliğindeki festival, bu yıl Kuşadası'nda çevreciler ve sinameseverlerle buluşacak. Kuşadası Belediyesi ve Etkin Reklam'ın işbirliğiyle düzenlenen, 24 Haziran'a kadar sürecek festivalde, çevre konulu yerli ve yabancı birçok film seyirciye sunulacak.
Teması 'çevre ve kültür' olarak belirlenen Kuşadası Altınkıyı Kısa Film Festivali kapsamında ulusal kısa film gösterimleri, ulusal kısa film yarışmaları, çevre ve kültür konulu söyleşiler düzenlenecek. Ulusal Çevre ve Kültür Kısa Filmleri Yarışması'nda 13 film yarışacak. Geçtiğimiz yıl Foça'da ödül kazanan Zarife Öztürk'ün 'Çocukluğum Boğaz'da Geçti'si ve Tonguç İbrahim Sezen'in 'Empati'si bu yıl tekrar yarışmada. Diğer filmler ise şöyle:
'Anne Beni Merak Etme', 'Cuma'dan Pazar'a İstanbul', 'Suskun Şehir', 'Sen de Elise', 'Kıtada Devrilem', 'Cumalıkızık',
'Düşünce', 'Rengârenk', 'Toroslarda Bir Derin Dolambaç', 'Bir Depremin Ardından',
'Yeşil Miras'.
Çevre ve Kültür Temalı Kısa Filmler bölümünde ise Almanya'dan 'Arayış', Fransa'dan 'Böcek Aytron', Türkiye'den
'Atatürk ve Çevre' ve 'Nâzım Hikmet Şarkıları'nın yanı sıra TRT için hazırlanan Binnur Kılınçkaya'nın 'Yeni Dünya-Suya, Toprağa, Havaya ve Ateşe'nin iki bölümü gösterilecek. Türkiye, Fransa, Almanya ve İngiltere'den dokuz filmin gösterileceği, Dünya Kısa Filmlerinden Örnekler bölümünde, Türkiye'den Vural Çavuşoğlu'nun 'Balon' ve Aydın Bulut'un 'Babaanne' adlı kısa filmleri yer alıyor.
Önümüzdeki yıldan itibaren uluslararası bir kimliğe sahip olması planlanan Altın Kıyı Kısa Film Yarışması'nda ayrıca 'Medya Çevre ve Kültür Etkileri' açık oturum ve Işıl Özgentürk'ün 'Ada Konulu Senaryo Yazımı' başlıklı 'workshop'u da yer alacak. (Kültür Sanat)