Kuşkusuz daha fazlası

Onlara 'pop profesörleri' diyorlar ama kuşkusuz Stereolab, daha fazlasını yapıyor.
Haber: OSMAN KAYTAZOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Onlara 'pop profesörleri' diyorlar ama kuşkusuz Stereolab, daha fazlasını yapıyor. Tim Gane ve Laetitia Sadier tarafından 1988'de Fransa'da kurulan Stereolab, iki-üç gitar akoruna eşlik eden 60'lardan kalma org sesleriyle, yalın ve insanı kolayca yakalayan bir müzik yapıyor.
1990'da dağılan McCarthy grubunun küllerinden doğan Stereolab, ABD'deki aydınlar için en acılı zamanları olan McCarthy dönemini eleştiren şarkılarıyla biliniyordu. Ya da Mitterrand tarzı solculuğu eleştiren şarkılarıyla.
1993'te 'Transient Random-Noise Bursts With Announcements' albümüyle dünya çapında önemli bir grup olduğu kabul edilen Stereolab, bugüne dek Blur'den Sonic Youth'a, Pavement'a kadar pek çok ismi etkiledi.
'Mars Audiac Quintet' ile altyapılarının güçlülüğünü kanıtlayan Stereolab, 90'ların sonuna doğru evrim geçirmeye başladı. Britanya underground müziğinin en yaratıcı ekiplerinden biri haline geldikleri bu dönemde, caz ve hip hop'tan dansçı bir sound'a yöneldiler.
Politik duruşları tutarlı
1996'da çıkan 'Emperor Tomato Ketchup' albümü onları geniş kitlelere kabul ettirdi. Bu arada çeşitli eleman değişiklikleri yaşayan grup şu an, Tim Gane ve Laetitia Saider'ın yanı sıra Mary Hansen, Andy Ramsay, Duncan Brown ve Margane Lhote'tan oluşuyor.
Çok iyi şarkı sözleri, tutarlı siyasi duruşları hemen her parçayı unutulmaz yapıyor. Stereolab müziği size, pop veya rock müzik hafızanızda nitelikli neler varsa, hepsini çağrıştırabilir. Stereolab'le buluşmak için, Babylon'da, bu akşam ve yarın akşamki konser güzel bir fırsat... Babylon Tel: 0212 292 73 68


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Fransa

  ,

  İstanbul

  ,

  caz

  ,

  mars