Kusturica pes etti!

Kusturica pes etti!
Kusturica pes etti!
Antalya'da düzenlenen 47. Uluslararası Altın Potrtakal Film Festivali'ne davet edilen Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica, jüri üyeliğinden çekildiğini açıkladı.

Festivalin uluslararası jüri üyesi olarak Antalya'ya gelen ve dün gece müzik grubuyla özel bir gösteri yapan Emir Kusturica, konakladığı otelde basın toplantısı düzenledi.

“Bosna'da Sırplar tarafından Müslümanlar'a yönelik soykırımı desteklediği” iddialarıyla Türkiye 'de çeşitli grupların protestosuyla karşılaşan Kusturica, bu yöndeki soruya, “Benim anti emperyalist olduğum bilinir. Çalışmalarımı ve hayatımı bu nokta üzerine kurdum. Bana bu noktadan gelen saldırılar ise hep anlamsız geldi. Benim uğruna savaştığım şey, Birleşik Yugoslavya idi. Savaş öncesi ve savaş sonrası yaklaşımları bu çerçevede ele almak gerekir” dedi.

Yugoslavya'nın neden yok olduğuna dair iki versiyon bulunduğunu, kendisinin de bu noktada suçlandığını kaydeden Kusturica, Slobodan Miloseviç'in Yugoslavya'nın parçalanmamasına yönelik çabalarına rağmen, ülkenin Berlin duvarının yıkılmasının ardından ABD ve Avrupa'nın Balkanlar'ı yeniden şekillendirme isteği yüzünden parçalandığını savundu.

Bu politik olayların “bir yönetmenin soykırımı desteklemesi ile suçlanmasına yol açacak kadar ileri gittiğini” ifade eden Kusturica, “Ülkeme dair vizyonum, öznel ve kişisel bir vizyondur. Herhangi bir politik partinin üyesi değilim. Benim cümlelerim tamamen inançlarımdan kaynaklanmaktadır. Bazen doğru, bazen yanlıştır. Ben her zaman bunun doğru olduğunu inanırım ama doğru olmayabilirler” diye konuştu.

“KÜLTÜR BAKANINI DÜŞMAN İLAN EDİYORUM”
Ünlü yönetmen Kusturica, hakkındaki soykırım suçlamaları ve protestolarla ilgili de şunları söyledi:

“Bu festivalde ilk kez başıma bir şey geldi. Kendimi savunmak bile istemiyorum ama bazı şeyleri açıklamak istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın ve sıcak insanlara, gösterdikleri sıcak ilgi nedeniyle teşekkür etmek istiyorum. Bu ülkenin Kültür Bakanını ise bir düşman olarak görüyorum. Çünkü o bunu hak ediyor. Hayatını insanlığa pencereler açmak için adayan bir insan, herhangi bir suçu destekliyor olamaz. Bir kaç ay önce Bursa'da konser verdik, çaldık. Kültür Bakanı ile aynı partiden olan belediye başkanı bizi öpüyor, kucaklıyor, elinden gelen en iyi ağırlamayı yapıyordu. Çok güzel bir konser verdik. Başörtülü kadınlar el çırpıyor, dans ediyorlardı. Bu benim için büyük mutluluktu.”

Kusturica, festivalin uluslararası jüri üyesi olduğunu, öğrencilere atölye çalışması yapmayı planladığını da hatırlattı. Karşılaştığı tepkileri “barbarlık ve ilkellik” olarak yorumlayan Kusturica, maruz kaldığı bu manzara nedeniyle jüri üyesi olarak geldiği Antalya'dan ayrılmaya karar verdiğini, atölye çalışmasını da iptal ettiğini bildirdi.

Emir Kusturica, “Bir jüri üyesi olarak toplantıya katılıp, öğrencilere workshop yapacaktım. Öğrencilere 50 bodygard eşliğinde bir şey anlatamazsınız. Bunu yapmayacağım. Basın toplantısından sonra burayı terk edeceğim” dedi.

 

EMİR KUSTURİCA BELGRAD'A GİTTİ
Emir Kusturica, bu açıklamalardan sonra Antalya'dan ayrıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın ikna çabalarına rağmen oteli terk eden Kusturica, Antalya Havalimanına gelerek, özel uçağıyla Belgrad'a gitmek üzere ayrıldı. Kusturica'yı Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Şanlı uğurladı.

BAKAN GÜNAY: KUSTURİCA'NIN AÇIKLAMASI ÇOK TALİHSİZ
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Altın Portakal Film Festivali jüri üyeliğinden çekilen ve ülkeden ayrılan Emir Kusturica'nın “Bu ülkenin Kültür Bakanı'nı bir düşman olarak gördüğümü belirtmek istiyorum. Çünkü o bunu hak ediyor” sözlerine, “Çok talihsiz açıklama” yanıtını verdi.

Antalya'daki Perge Antik Kenti'nde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Emir Kusturica'ya yönelik daha önceki açıklamasının siyasi olmadığını söyledi. Bakan Günay, “Tavrım siyasi değil, insani bir tavırdı. Bosna'da orada binlerce insanın masumiyetine, canına kıyıldı. Gösterilen tepkilere tavırsız kalmam mümkün değildi. Yaptığı açıklamalar çok talihsiz” dedi.

Bakan Günay, festivalin bundan sonraki bölümlerinde de yer almayacağını kaydetti.

 

BELEDİYE BAŞKANI AKAYDIN: BU, SİYASETİN SANATA MÜDAHALESİDİR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Emir Kusturica'nın 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin jüri üyeliğinden istifa etmesi ve Antalya'dan ayrılma kararını üzüntüyle karşıladığını belirterek, “Bu, sanata siyasetin müdahalesidir” dedi.

Mustafa Akaydın, Emir Kusturica'ya yönelik eleştiriler ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğul Günay'ın yaklaşımı nedeniyle kendisiyle dün akşam görüşüp üzüntüsünü bildirdiğini söyledi.

Akaydın, “Türkiye adına kendisinden özür diledim. Bu görüşlerin, Antalya halkının duygu ve davranışlarını yansıtmadığını, bu tür davranışları kınadığımı kendisine bildirdim” dedi.

Emir Kusturica'nın savaşta aldığı tavrın kendisini ilgilendirmediğini, bu tavrın Kusturica'yı bağladığını ifade eden Akaydın, “Beni, Kusturica'nın kültürel ve sanatsal kişiliği ilgilendiriyor” diye konuştu.

Bir çifte standartla karşı karşıya olduklarını ileri süren Akaydın, “Emir Kusturica'nın, Bursa'da tepki almayıp Antalya'da tepki alması garip. Burada siyasi kışkırtıcılık var” dedi. Uygarlığın beşiği Antalya'ya bunun yakışmadığın kaydeden Akaydın, şöyle devam etti:

“Maalesef kültürün başında olan Bakana bunu yakıştıramadım. Bu, bir kültürsüzlük göstergesidir. Kültür ve Turizm Bakanına bu yakışmaz. Kültür ve Turizm Bakanının üstünden kültürsüz bir makam tarafından bu hareket teşvik edildi. Bu, sanata siyasetin müdahalesidir. Bu bize yakışmadı. Yapılan iş kültür adına, sanat adına ayıptır. Böyle bir ayıbı kültürden, sanattan sorumlu kişilerin yaşatması daha da ayıptır. Bu festival Antalya'ya, Antalya halkına mal olmuş etkinliktir. Dünyada bunu yapanlar, kendi ayıbıyla tarihe geçmiştir, Kültür ve Turizm Bakanı da kendi ayıbıyla tarihe geçmiştir.”

Kusturica'nın, aldığı kararla Antalya'yı protesto etmediğini dile getiren Akaydın, sanatçının kaldığı Hillside Otel'e gidip kendisini ikna etmeye çalışacağını ifade etti. (aa)