Kutluğ Ataman Venedik Bienali'nde

Kutluğ Ataman Venedik Bienali'nde
Kutluğ Ataman Venedik Bienali'nde
Ataman, Sakıp Sabancı adlı işiyle bu yılki Venedik Bienali'nde, uluslararası sergisiye davet edildi.

Bu yıl 56. kez düzenlenecek olan Venedik Bienali’nde, Kutluğ Ataman’ın “Sakıp Sabancı” eseri ana bölümde sergilenecek. Venedik Bienali’nde uluslararası serginin bu yılki küratörü Nijeryalı yazar, sanat eleştirmeni Okwui Enwezor. Temasını “All The World’s Futures - Dünyanın Tüm Gelecekleri” olarak belirleyen küratör Enwezor dün hazırladığı sergi hakkında bilgi verdi. Enwezor tarafından seçilen ve önemli bir kısmı ilk defa sergilenecek pek çok ülkeden çok sayıda sanatçıya ait 159 eser arasında, Kutluğ Ataman imzalı “Sakıp Sabancı” video enstalasyon çalışması da yer alıyor. Bienal 9 Mayıs – 22 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleşecek.

Kutluğ Ataman’ın “Sakıp Sabancı” eseri, Sakıp Sabancı’nın aramızdan ayrılışının 10. yıldönümü için, Sakıp Sabancı Ailesi tarafından 2011 yılında sanatçıya sipariş verilmişti. Konumu, yaşı, önemi, mevkii ne olursa olsun insana değer veren Sakıp Sabancı’nın her konuya “Önce insan” felsefesiyle yaklaşmasını, insanlara olan sevgisini ve saygısını yansıtan eser; keskin zekâsı, ince esprileri ve candan tavırlarıyla halkla özdeşleşen Sakıp Sabancı’nın, yaşamı boyunca insanlara ve hayata açtığı pencereleri görünür kılıyor. Ataman’ın bu işi, Venedik Bİenali ana sergisinin “Arsenale” bölümünde sergilenecek. Eser daha önce 29 Nisan - 10 Ağustos 2014 tarihleri arasında S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenmişti.

Türkiye ’nin uluslararası alanda en başarılı güncel sanatçılarından biri olan Kutluğ Ataman daha önce de Venedik Bienali’ne davet edilmiş, 1999 yılında Peruk Takan Kadınlar adlı işiyle uluslararası sergiye katılmıştı. Ataman, bugüne kadar Documenta’dan Sao Paulo ve İstanbul bienallerine kadar dünyanın önde gelen pek çok sergisinde yer aldı.

Cem Erciyes yazdı. "30 bin kişilik Sakıp Sabancı portresi"