'Kutsal aile' sonrası...

'Kutsal aile' sonrası...
'Kutsal aile' sonrası...
Şilili genç yönetmen Sebastian Lelio bize son derece sağlam bir filmle, kendi 'Gloria'sını anlatıyor. Paulina Garcia'nın performansı övgüye değer.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

İtalyan müzisyen Umberto Tozzi’nin bestesi olsa da asıl ününü ‘Rahmetli’ Laura Branigan’la yapar ‘Gloria’ şarkısı size nasıl bir kadın tipolojisini hatırlatır bilemem ama Şilili genç yönetmen Sebastian Lelio bize son derece sağlam bir filmle, kendi ‘Gloria’sını anlatıyor. Haftanın kayda değer yapımlarından biri olan ‘Gloria’da 58 yaşında boşanmış, iki çocuk annesi bir kadının, hayata tutunma mücadelesini izliyoruz. Gloria, dağılan aile tablosuna rağmen temel olarak yaşama sevincini kaybetmemeye kararlıdır. Bir gece kulübünde tanıştığı kendi kuşağından Rodolfo’nun özel ilgisi, yeni bir ilişkinin de başlangıcı olur. Ne var ki iki tarafın da geçmişten kalan hesapları, ilişkinin rotasında yalpalamalara neden olur. Çocuklar, eski eşler, hatıralar sık sık devreye girer ve yeni bir gelecek için onları zorlayan engeller olarak karşılarına dikilir.
‘En iyi kadın oyuncu’ ödüllü
2005 yapımı ‘Kutsal Aile’ (La Sagrada Familia) tanınan Lelio, bu yer yer neşeli, yer yer de hüzünlü (tıpkı Gloria’nın kişiliği gibi) hikâyeyi son derece ekonomik ve değerini ayrıntılarda bulan bir anlatımla aktarmış. Yer yer soundtrack’ten yükselen etkileyici şarkıların eşlik ettiği filmin önemli yanı kuşkusuz Gloria’ya hayat veren Paulina Garcia’nın performansı. Nitekim tiyatro kökenli oyuncu, emeğinin karşılığını geçen yıl Berlin’de ‘En iyi kadın oyuncu’ dalında ödüle uzanarak almıştı. Ayrıca Rodolfo’yu canlandıran Sergio Hernandez de son derece başarılı bir port sunuyor.
‘Gloria’ Türkiye turuna festivaller aracılığıyla başlamıştı. Umarım vizyon serüveni de benzer şekilde ilgiyi mazhar olur. Sıradan insanların derinlikli anlatılmış hikâyelerine ilgi duyanlar için klişe bir çağrıda bulunalım: Kesinlikle kaçırmayın…


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  hayat

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  Gece

  ,

  genç

  ,

  derece