La bella Omara

Biletleri çabucak biten Buena Vista Social Club (BVSC) gecesinin ilk grubu, her türlü beklentimizin üstündeydi.

Biletleri çabucak biten Buena Vista Social Club (BVSC) gecesinin ilk grubu, her türlü beklentimizin üstündeydi. Gerçi Omara'nın grubuna hiç diyeceğimiz yok, ama Cachaito Lopez'in grubu, hele nefeslileri müthişti. Yaptıkları müzik de öyle. Ancak bu Açıkhava'yı dolduran izleyicilerin beklediği Buena Vista müziği değildi. İştahlarını ve ağır alkışlarını Omara Portuondo'ya sakladılar. Gündüz 'La Bella Omara' (Hülya öyle diyor) yaşını soran birine "71" demiş. Müzisyenlerden biri de eliyle 'çık, çık' diye işaret ediyormuş. Ne diyelim, Allah Omara'nın güçlü sesi, zarif şovu, dinleyicisiyle bütünleşme yeteneğini izlemeyi başka kuşaklara da nasip etsin.
Babylon'a ise, program 23'te başladığı için, neredeyse dinleti biterken yetiştik. Ertesi gün CRR sahnesine de çıkan IAJE Sisters in Jazz Collegiate Sextet, altı genç kadın caz müzisyeninden oluşuyor. Uluslararası Caz Eğitmenleri Birliği onların Avrupa Caz Festivalleri Birliği üyesi festivalleri kapsayan turne programlarını destekliyor. Genç ve ciddiydiler, doğru çalıyorlardı. Piyanist Laila Biali'nin bestesini pek beğendik. Karine Chapdelaine, daha da iyi bir basçı olacak gibi görünüyor
ama davulcu başka bir âlem: Bütün önyargılarımı yiyerek söylüyorum, Kimberly Thompson her grupta çalabilecek (buna rock grupları da dahil) birinci sınıf bir davulcu. Biz asıl, davet üzerine sahneye çıkıp 'Wizard'da çalan trompeti Ron McCurdy'ye bayıldık.
Bu arada, Nick Cave-PJ Harvey düeti konusundaki rivayet fos çıkmadı. PJ, gerçekten oradaymış. Sahne arkasında bütün konseri izlemiş. Heyhat, Nick ikinci bisinde, listede olduğu halde 'Henry Lee'yi söylemeyince çekip gitmiş. Üzüldük tabii ama Cave'in o gece ona bile ihtiyacı yoktu.