La Dolce Vita'nın 83 yaşındaki yıldızı Anita Ekberg vefat etti

La Dolce Vita'nın 83 yaşındaki yıldızı Anita Ekberg vefat etti
La Dolce Vita'nın 83 yaşındaki yıldızı Anita Ekberg vefat etti
İsveç doğumlu oyuncu Anita Ekberg, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

RADİKAL - Federico Fellini'nin "Tatlı Hayat " (La Dolce Vita) filminde Trevi Çeşmesi'ndeki sahnesiyle hafızalara kazınan İsveçli oyuncu Anita Ekberg, 83 yaşında İtalya'da öldü.

BBC Türkçe'nin haberine göre bu sabah Roma’da vefat eden Ekberg bir süredir hastaydı. Roma yakınlarındaki Genzano kasabasında yaşayan Ekberg, bir süredir Rocca di Papa'daki San Raffaele Kliniği'nde tedavi görüyordu. Ekberg'in ekonomik olarak da bir süredir güçlük çektiği ve Fellini Vakfı'ndan yardım talebinde bulunduğu biliniyordu.

29 Eylül 1931'de İsveç'in Malmö kentinde dünyaya gelen Kerstin Anita Marianne Ekberg, 19 yaşında İsveç Güzeli seçilmesinin ardından sinema kariyerine başladı.

Ekberg'in ilk büyük rolü ise, İtalyan yönetmen Federico Fellini'nin 1960 yapımı "Tatlı Hayat" filmindeki Sylvia karakteri oldu.

Fellini'nin, "La Turca" olarak anılan Türkiyeli dansöz Ayşe Nana'nın bir striptiz gösterisinden esinlenerek yarattığı, "paparazzi" terimini de literatüre sokan "Tatlı Hayat" filmi, Ekberg'in de dünya çapında şöhrete ulaşmasını sağladı.

"Tatlı Hayat"tan sonra onlarca filmde daha rol alsa da, Ekberg'in ismi en sık bu filmle birlikte anılır oldu.

Güçlü karakteriyle tanınan Anita Ekberg ise bir röportajında "Ben Federico Fellini'yi meşhur ettim, tersi olmadı" demişti.