Lady Gaga: Beni Tony Bennett kurtardı

Lady Gaga: Beni Tony Bennett kurtardı
Lady Gaga: Beni Tony Bennett kurtardı
Geçen ay İstanbul'u sallayan Lady Gaga, The Independant'a verdiği söyleşide aslında dibe vurduğunu ve kendisini 88 yaşındaki şarkıcı Tony Bennett'ın toparlandığını anlattı.

2010 yılının en güzel meydanı seçilen Brüksel’deki tarihi La Musée de la Ville de Bruxelles Lady Gaga ve Tony Bennett’ı konuk etti. ‘Cheek to Cheek’ adlı düet albümlerini geçtiğimiz Cuma günü Brüksel’de sundular ve aynı gün satışa soktular. Albüm “Great American Songbook” adlı en ünlü şarkıların bulunduğu kitaptan alınan şarkıların caz uyarlamalarından oluşuyor. Albümde ‘Sophisticated Lady, Anything Goes, Let’s Face the Music and Dance’le birlikte 88 yaşındaki Tony Bennett’ın hayatı boyunca söylediği şarkılar bulunuyor. Lady Gaga bu şarkıları hayatı boyunca dinlediğini söylüyor.BİRLİKTE CAZ ŞARKILARI SÖYLÜYORLAR
28 yaşındaki Lady Gaga “Tony’yle daha önce hiçbir caz şarkıcısıyla yapmadığı bir şey yapmak istedim” dedi. Lady Gaga son 6 yılda adını duyurup 200 milyondan fazla albüm sattı. Tony Bennett’ın bugüne kadar düet yaptığı Count Basie, Judy Garland ve Frank Sinatra gibi efsanelerin farkında olduğunu söyledi. “Tabi ki her zaman en iyileri dinlersiniz. Amy’de çok iyidi” dedi. Amy Winehouse, Bennett’le 2011 yılında ‘Duets II’ söylemişti. Lady Gaga şarkı söylemeye her zaman tutkusu olduğunu söyledi. Piyano dersleri alıp uluslar arası caz yarışmalarını kazanmışlığı var. Gaga’nın tutkusunu ‘Cheek to Cheek’te hissedebiliyorsunuz. Bennett da onun için “Bu muhteşem… doğal bir yeteneği var. Doğaçlama yeteneği. Bu yetenek okula gidip öğrenebilecek bir şey değil. Sürekli şarkıların sözleriyle oynuyor ve orijinalinden daha anlamlı ve güzel bir biçime getiriyor.” diyor.
Albümü Brüksel’de piyasaya sürmelerinin sebebi ikisininde takvimlerinin bitek orada çakışabilmesi. Lady Gaga son albümü ‘Artpop’u çıkarttıktan sonra Amerika’da turnesine başladı. İstanbul’a da geldiği turnede geçen hafta Tel Aviv’de sahneye çıktı. Tel Aviv hakkında “Fantastik bir konserdi. Tel Aviv inanılmaz bir yer. İsrail’in dünya görüşü gerçek olamaz. İnsanların ruh hali çok güzeldi. Duygusal bir konser geçirdim. Tony bana Tel Aviv’de sürpriz yapınca adeta kendimden geçtim. Bir gösterime geleceğini biliyordum ama Tel Aviv olacağını bilmiyordum. Konserden bir gün önce gelip ‘Anything But Love’ı söylemek ister misin diye sordu. Popla caz arasında bir köprü oluşturma fikri çok güzeldi. 25 bin kişilik konserde her ağızdan şarkının her sözü çıktı.”

BANA ÇOK YÜKLENDİLER
Lady Gaga hayatının karmakarışık olduğunu ve kendisine çeki düzen verirken Tony Bennett’ın ona çok yardımcı olduğunu söyledi. “Kişisel ve kariyer problemlerim vardı. Sakatlanıp tekerlekli sandalyeye düştüm. 2011’de ‘Born This Way’ albümümün dünya turnesini iptal etmek zorunda kaldım. Sürekli esrar kullanıyordum. Menajer ve stilistlerimle problemler yaşadım” diye anlatıyor. O sıralar özgüveni epey fena vaziyetteymiş. “22-27 yaşında bir şarkıcı ve söz yazarı olarak stüdyolarda etrafım büyük insanlarla sarılıydı. Herkesin benim yaratıcılığıma güvenmesi çok korku vericiydi. Bana ‘şarkı elektronik olacak değil mi, dans da edicen heralde?’ gibi sorular soruyorlardı. Benimle ilgilenmenin sağlıksız olan yoluydu bu çünkü baskı altında iyi işler yapmak çok zor. Özgür ve açık hissettiğimde yaratıcılığım parlıyor.”
“Peki Tony Bennett’la işin sana neler öğretti?” diye soruyoruz. Şöyle anlatıyor: “Bana çok şey öğretti. Öğretmekten ziyade toparlanmamda yardımcı oldu çünkü uzun bir süre kayıptım. Kendimi bile tanıyamamaya başlamıştım. Tony ve ben içimdeki dünyayı zaten fethetmiş olan savaşcıyı çıkardık."