'Lana'nın kendisi dışında her şey hazırdı'

'Lana'nın kendisi dışında her şey hazırdı'
'Lana'nın kendisi dışında her şey hazırdı'
Coldplay, Travis gibi gruplarla karşılaştırılan Britpop dörtlüsü Athlete, bu akşam Babylon'da. Telefonla bağlandığımız vokalist Joel Pott, şu sıralar dünyayı sallayan Lana Del Rey'in kulaklarını çınlattı
Haber: CANSU URAS / Arşivi

Live at Union Chapel’ albümünü kilisede kaydettiniz. Nasıl bir deneyimdi?
Normal alanlardan kesinlikle çok farklıydı. Bütün bu deneyimin çok büyülü bir yönü vardı. Farklı bir şekilde çalmak zorundaydık. Şarkıları sanki yeniden oluşturduk. 

Son albümünüz ‘Black Swan’ın diğerlerine göre daha karanlık olduğunu söyleyebilir miyiz?
Evet, belki biraz daha karanlık. Ama bence ‘Beyond the Neighbourhood’un da karanlık yönleri vardı. Diğerlerine göre daha ‘canlı’ bir albüm yapmak istedik. Los Angeles’taki Sunset Stüdyoları’nda canlı olarak kaydettik. Bizim için tamamen yeni bir deneyimdi ve ilginçti. Bütün bunlar dışında kaydetmesi zor bir albümdü. 

‘Wild Wolves’ en popüler şarkılarınızdan biri. Ama ‘Black Swan’ın bonus CD’sinde yer alıyor. Bunun nedeni nedir?
Albüme uymayacağını düşündük. Fakat bir yandan da şarkıyı çok sevdik. Bu nedenle bir bonus CD hazırladık. Bu kadar popüler olmasının asıl nedeni ‘Gossip Girl’ dizisinde kullanılmış olması. Konserlerde söylediğimizde de çok iyi tepkiler alıyoruz. 

Gruptaki herkes hâlâ şarkı sözü yazmaya devam ediyor mu?
Evet, ama galiba bu konuda liderliği ben götürüyorum. Ama hepimiz hâlâ bir sözün iyi ya da kötü olduğu konusunda tartışabiliyoruz. 

İlham kaynaklarınız neler?
Etkilendiğimiz bir sürü harika müzik var. Arkadaşlarımla bir şeyler içip pikapta sırayla yeni plakları dinlemek kadar keyifli bir şey yok. Harika sanat galerilerine gidiyorum, sürekli okuyorum. Bütün bunlar benim için büyük ilham kaynakları. 

Müzik dünyasında şu sıralar bir Lana Del Rey rüzgârı esiyor. Buradan internetin müzisyenler üzerindeki etkisini sorsam?
Bence internet harika bir araç. Bir şarkıyı online yayımlayıp onu kolayca uygulama haline getirebiliyorsunuz. Facebook ’ta bir sayfa oluşturduğunuzda daha siz farkına varmadan insanlar sizi takip etmeye başlıyor. Tamamen kendinizi geliştirmiş bir müzisyen olmadığınızda bu durum biraz sıkıntı yaratabiliyor. Bence Lana Del Rey’de de sorun bu. Kendisi haricinde her şey hazırdı. Ama eminim ki kendini daha çok geliştirecek ve eleştirmenlerin haksız olduğunu kanıtlayacak. ‘Video Games’ harika bir şarkı. 

Ne dinliyorsunuz şu sıralar?
The Internet’i çok beğeniyorum. The Maccabees’in yeni albümünü sürekli dinliyorum. Micachu ve The Shapes’in yeni albümlerini sabırsızlıkla bekliyorum. 

Babylon konseriyle ilgili neler söylersiniz?
Bütün popüler şarkılarımızı seslendireceğiz. Geçen yıl genelde festivallerde sahne almıştık. Bu yüzden Babylon gibi bir kulüpte performans sergileyeceğimiz için çok mutluyuz.