Lanetli 'sevişme' seyirci huzurunda

1975'te çekilmesine rağmen ülkesi Fransa'da bile ilk defa geçen yıl gösterime giren...

İSTANBUL - 1975'te çekilmesine rağmen ülkesi Fransa'da bile ilk defa geçen yıl gösterime giren 'İlk Sevişme' (Une Vraie Jeune Fille) sansasyonel yönetmen Catherine Breillat'nın imzasını taşıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de de gösterilen 'Romans' ve Avrupa'da olay yaratan 'Fat Girl' (Şişman Kız) adlı filmleriyle cinselliği bütün detaylarıyla gözler önüne sermekten kaçınmayan Breillat'nın hemen her filmi tartışmalara neden oluyor.
'İlk Sevişme'nin başrollerini ise Charlotte Alexandra, Hiram Keller ve Rita Maiden paylaşıyor. Film, bir yaz tatili boyuncu yaşadığı deneyimler sonucunda bedenini keşfeden ve içinde saklı arzuların farkına varan genç kızın hikâyesini anlatıyor.
Çocukluğundan beri film çevirmeyi hayal eden Catherine Breillat, Andre Genoves'ın ona 'Ventilator' kitabını filme çekmesini teklif edince bu fırsatı yakalıyor. Fransa'da günden güne çoğalan erotizm dalgasının farkında olan tüccar Genoves, ortaya soft-porno türünde bir film çıkacağını ve bunun ses getireceğini düşünmüş ve Breillat'nın imzasıyla ortaya 'İlk Sevişme' çıkmış.
Fransa'da Giscard'ın iktidarı sırasında sinema sanatında yaratılan sansürsüz ortam, 1975'deki yeni bir yasayla değişir. Cinsellik büyük bir tabu olmuştur ve de 'İlk Sevişme' zamana göre 'aşırı' bir filmdir. Ardından Cannes Film Festivali'nin de filmi göstermeyi reddetmesi, Breillat'ya yeni bir darbe vurur.
Bu serüveni nedeniyle, yasaklanmamasına rağmen 'lanetli' bir film olarak anılan 'İlk Sevişme' Rotterdam gibi 'özgür' şehirlerde gösterilerek tekrar hayata dönmeyi başardı. Haziran 2000'de Fransa'da gösterime giren film, böylelikle geç kalmış dünya turuna sonunda başlayabildi. (Kültür Sanat)