'Latin'ce Dalaras

George Dalaras'ın sevdiği Latin şarkılarını yorumladığı 1987 tarihli 'Latin' isimli albümü, ses kalitesi elden geçirilip yeniden yayımlandı.

İSTANBUL - George Dalaras'ın sevdiği Latin şarkılarını yorumladığı 1987 tarihli 'Latin' isimli albümü, ses kalitesi elden geçirilip yeniden yayımlandı. Albüm EMI etiketiyle Türkiye'de de piyasaya sürüldü.
Yunanistan'ın Bruce Springsteen'i Dalaras yaklaşık 40 yıldır müzik dünyasının içinde. Blues ve folk müzik geleneğinden gelen 1950 Pire doğumlu Dalaras 17 yaşından beri profesyonel olarak şarkı söyleyip gitar çalıyor. Yunan müziğinin gelişiminde, dünyaya açılmasında ve 'laiko', 'rembetiko', 'paradosiako' gibi Yunan müziğinin geleneksel türlerinin genç kuşağa sevdirilmesinde büyük rol oynayan Dalaras kariyeri boyunca sayısı 50'nin üzerinde kayda imza attı; Mikis Theodorakis ve Eleni Karaindrou başta olmak üzere Yunan müziğinin en önemli bestecileriyle birlikte çalıştı. Sting, Paco de Lucia, Goran Bregovic ve Emma Chapplin gibi dünyaca ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaştı.
George Dalaras'ın müziği, müzisyenliği kadar bir diğer önemli yanı da dünya meselelerine duyarlılığı. Dalaras savaş mağdurları, şiddete maruz kalan kadınlar ve çocuklar, insan hakları başta olmak üzere pek çok sosyal yaraya dikkat çekmek amacıyla düzenlenen konserlerde sahneye çıktı.
George Dalaras ses kalitesi elden geçirilip yeniden piyasaya sürülen
'Latin' isimli albümünde dinleyenleri Güney Amerika ve Akdeniz sahillerinde 'sıcacık' bir yolculuğa çıkarıyor. Dalaras'ın yorumuyla Venezüella, Küba, Peru, Paraguay, Portekiz, İspanya ve Meksika semalarından esen bu 'Latin' rüzgârı soğuk kış günlerinde ısınmak için birebir! (Kültür Sanat)