Lavlarla sırlanmış ayna

İtalya'da yaşayan İran asıllı sanatçı Bizhan Bassiri, küratörlüğünü Beral Madra'nın üstlendiği 'Buharlaşmalar' başlıklı sergisiyle yeniden İstanbul'da.
Haber: ZEYNEP ŞANLIER / Arşivi

İSTANBUL - İtalya'da yaşayan İran asıllı sanatçı Bizhan Bassiri, küratörlüğünü Beral Madra'nın üstlendiği 'Buharlaşmalar' başlıklı sergisiyle yeniden İstanbul'da. Bassiri, Nisan'da Tophane-i Amire'de görme olanağı bulduğumuz 'Kökenler' adlı yerleştirmesi ve defterleriyle sanatını İstanbul'a, İstanbul'u da sanatına taşımıştı.
Borusan Sanat Galerisi'ndeki 'Buharlaşmalar' sanatçının galeri mekânına müdahale ederek oluşturduğu bir başka yerleştirmesi. İzleyiciye bir ipucu verelim; iki katlı galerinin üst katı önce görülmeli. Sanatçının siyah ve kırmızı renklerle tasarladığı ikinci kat bir anlamda 'yüzleşmeler'le baş başa bırakıyor izleyiciyi. Merdivenden çıkar çıkmaz sağ tarafta gördüğümüz koyu renk ayna, aslında hemen ardında sanatçının portresini gizliyor. Böylece izleyici ilk olarak sanatçı ile karşılaşıyor.
Yüzleşmeye davet
Yine merdivenin solunda bozulmuş, deformasyona uğramış ve yansıtma işlevi ortadan kalkmış ayna, izleyiciyi 'dünya' ile yüzleşmeye davet ediyor. Bassiri'ye göre, "Aynanın dünyada bir fonksiyonu var; o doğanın, dünyanın bir parçası değildir fakat onu yansıtır. Fonksiyonu bittiği anda da bir parçası haline gelir. Artık fonksiyonu bir şeyi, yansıtmak değildir. Geçirdiği değişim sonucunda yansıtma 'görev'i sona eriyor aynanın ve aracı olmaktan çıkıyor. Başka bir kimliğe kavuşuyor."
Galerinin alt katına indiğimizde ise gerçekten 'buharlaşma' ile karşılaşıyoruz. Sergilerinin adını ve konseptini mekâna göre belirleyen Bizhan Bassiri, bu sergide durumun biraz daha farklı olduğunu ve bu yapıtların serginin isim kaynağı olduğunu belirtiyor. 'Bayır', 'Peyzaj' ve 'Göktaşları' adını verdiği yapıtlarında sanatçı kullanılmış kâğıtları malzeme olarak seçmiş. Aynalar serisinden sonra yapmaya başladığı 'Buharlaşmalar', yapıtın oluşum sürecine de göndermede bulunuyor. Islak olarak çalışılması gereken kâğıdın içinde bulunan su buharlaştıkça esas yapıt meydana geliyor.
Bassiri'ye göre, "Sanat zamanı reddeder. Yapıt ortaya çıktıktan sonra zamanla bağlantısı kesilir." Oysa sanatçı daima zamanı bünyesinde taşıyan malzemeler kullanarak yapıtlarını üretiyor. En büyük ilham kaynağı Vezüv Yanardağı'nın lavlarından oluşan taşlar, kullanılmış kâğıtlar ya da aynalar... Bunu 'zamanı taşımak' biçiminde mi yorumlamalı, yoksa 'durdurmak' mı, bilinmez. Fakat Bassiri'nin vurguladığı, 'bir sanatçı olarak yaptığı şey yalnızca dönüşüme aracı olmak'.
'Buharlaşmalar' 9 Ekim'e dek Borusan Sanat Galerisi'nde görülebilir. Tel: 0 212 292 06 55