'Leblebi koydum tasa kız annem'

'Leblebi koydum tasa kız annem'
'Leblebi koydum tasa kız annem'

Çift CD?lik kutu, Modern Folk Üçlüsü?yle başlıyor.

İzmirli Tanju Okan'dan bir Karadeniz türküsü Nesrin Sipahi'den Azeri türküsü 'Reyhan', ya da Ayla Dikmen'den 'Niksar'ın Fidanları'... 60'lı, 70'li yıllardan 30 unutulmaz pop-folk şarkısı 'Leblebi' adlı albümde toplandı
Haber: UĞUR BİRYOL / Arşivi

ANKARA - Popüler müziğin gizli kalmış sayfaları kararlı plak firmalarının özenli çalışmalarıyla birer birer gün yüzüne çıkıyor. 60’lı ve 70’li yılların popüler şarkılarını yeniden piyasaya süren firmalardan biri de geniş arşiviyle Odeon. Daha önce türün en iyi derlemelerinden biri olan ‘Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’u çıkartan Odeon’un ilginç bir başka serisi de ‘Pop-Folk-Leblebi’. Mart ayında ilki çıkan ‘Leblebi’ albümü, hak ettiği ilgiyi göremese de Odeon ikinci Leblebi’yi de çıkardı. İki albümü bir kutuda sunan ve böylece 30 şarkılık bir seçki oluşturan çalışmada yok yok. Tanju Okan, Esin Afşar, Moğollar, Ayla Algan, Bora Ayanoğlu, Nesrin Sipahi, Durul Gence...
‘Pop-folk’ pop müzikle halk müziğinin sentezini ifade eden, Türkiye’de de bir dönem çok popüler olmuş bir tür. Odeon’un oluşturduğu albümlerde türkü düzenlemeleri, Anadolu-rock tarzı şarkılar, orkestra düzenlemeleri gibi farklı ‘pop-folk’ örnekleri var. Geçen yılın mart ayında çıkan ilk Leblebi derlemesi, Modern Folk Üçlüsü’nün seslendirdiği anonim bir türkü olan ‘Leblebi koydum tasa...’ isimli çalışmayla başlıyor ki albümlere de ismini veren bu türkü.
Yıllarca birçok sanatçı tarafından seslendirilmiş, sözü ve bestesi Ali İzzet Özkan’a ait ‘Mühür Gözlüm’ isimli çalışma ise pop-rock tarzının önemli isimlerinden Erkut Taçkın yorumuyla yer alıyor. Tanju Okan ise bir Karadeniz türküsü söylüyor, ‘Gökte Yıldız Ay misun’. Odeon’un yakında tamamen Azeri türkülerden oluşan bir albümünü çıkaracağını müjdelediği Nesrin Sipahi, Azeri türkü Reyhan’la albümde yer alıyor. Bunalımlar grubu ‘Kınalı Gelin’i, Esin Afşar  ‘Zühtü’ türküsünü söylüyor. Bir zamanların ünlü grubu TPAO Batman Orkestrası ‘Şeker Alalım’ Ayla Algan ise ‘Ay-Feri’yle albümde yer alıyor.
İkinci ‘Leblebi’ albümü de birincisi gibi eğlenceli isim ve şarkılarla yola devam ediyor. İlk albümde birer şarkı söyleyen Tanju Okan, Modern Folk Üçlüsü, Nesrin Sipahi, Bunalımlar, Rıfat Öncel ve Esin Afşar ikinci şarkılarını Leblebi-2’de söylüyor. Esin Afşar ve Gökhan (Abur) bestesi Selmi Andak’a ait olan iki anonim eserle açıyor albümü: ‘Hacer Hanım’ ve ‘Al Sazım Vur Sazım’. Issız Adam filmindeki ‘Anlamazdın’ şarkısı bugünkü kuşağın da dilinden düşmeyen Ayla Dikmen, ‘Niksar’ın Fidanları’ isimli türküyle bu albümdeki yerini alıyor. Moğollar Murat Ses bestesi ‘Hamsi’yi, Tanju Okan o davudi sesiyle ‘Haydar Haydar’ türküsünü, Güzin ile Baha ise bir Pir Sultan Abdal türküsünü söylüyorlar. 60’lı ve 70’li yılların müziğine meraklı olanlar için bu iki albüm, tam koleksiyonluk.