Lecce'de Yılmaz Güney filmleri

Lecce'de Yılmaz Güney filmleri
Lecce'de Yılmaz Güney filmleri
İtalya'nın Lecce kentinde düzenlenen Avrupa Film Festivali'nde Yılmaz Güney ağırlıklı Türk filmlerine özel yer ayrıldı.

Avrupa Film Festivali etkinliğinde bu yıl Yılmaz Güney ağırlıklı olarak Türk filmlerine özel bir yer ayrıldığı Lecce’de, dün bir de "Türk Gecesi" yaşandı. Türkiye’nin Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından Lecce’nin tarihi mekanlarından biri olan "Torre del Parco"da düzenlenen müzikli kokteyl, seçkin davetlilerden büyük ilgi gördü.

Kültür ve Tanıtma Müşaviri Ayşem Aygün Atalay’ın ev sahipliğini üstlendiği kokteyle, Türk sinemasının uluslararası üne sahip yönetmenlerinden Güney’in eşi Fatoş Güney ile Güney hakkında bir kitap yazmış olan İtalyan sinema eleştirmeni Massimo Causo da katıldı.

Santa Lucia Sineması’nda Türk sinemasından toplam 17 filme yer ayrılan festival çerçevesinde, Yılmaz Güney’in imzasını taşıyan Arkadaş (1924) ve Yol (1982) filmlerinin izlendiği bir günün ardından, Taranto Prensi Giovanni Antonio Orsini del Balzo’nun 1419’da inşa ettirdiği mükemmel ambiyanslı şatoda gece geç saatlere kadar süren kokteyl sırasında konuklara Türk müziği ziyafeti de çekildi.

DJ olarak Utku Uluer’in seçtiği parçalara, Modena kentindeki Zambra Mora grubunun klarnetçisi Lucio Forghieri klarnetiyle eşlik etti. Türk müziğine özel bir ilgi duyan Forghieri, klarnetteki ustalığıyla davetlileri adeta büyüledi.

Puglia bölgesindeki Lecce kentinde bu yıl 11’incisi düzenlenen Avrupa Film Festivali’nde Yılmaz Güney’in şahsında Türk sineması özel konuk olarak yer alıyor. 13 Nisan’da başlayan ve bir hafta sürecek olan festivalde, yaklaşık 80 film gösteriliyor.

Paris’te 1984’te 47 yaşında hayata veda eden Güney’in toplam 11 filmi İtalyan izleyicilerle buluşturan festival programında yer alan diğer Türk filmleri ise Fatih Akın’ın "Solino" (2002), Kazım Öz’ün "Fırtına/Bahoz" (2007), Çağan Irmak’ın "Issız Adam" (2008), Mehmet Güleryüz’ün "Havar" (2008), Özcan Alper’in "Sonbahar" (2008) ve Reha Erdem’in "Hayat Var" (2008) adlı çalışmalarından oluşuyor. (aa)


    ETİKETLER:

    Roma

    ,

    Yılmaz Güney