Led Zeppelin istedi, Oxford oldu

Led Zeppelin istedi, Oxford oldu
Led Zeppelin istedi, Oxford oldu

Mica Ertegün, bursun en yetkin öğrenciler için kullanılacağını söylüyor.

Ahmet Ertegün bursu için Oxford'a 41 milyon dolarlık bağışta bulunan Mica Ertegün, bu seçiminin arkasında ünlü rock grubu Led Zeppelin'in yattığını söyledi
Haber: TUBA PARLAK / HDN / Arşivi

Atlantic Records’un merhum sahibi Ahmet Ertegün’ün eşi Mica Ertegün’e geçen hafta Oxford Üniversitesi’ne 41 milyon dolar değerinde bağışta bulundu. Oxford’un insani bilimler alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmanın hayalini kuran başarılı öğrenciler bu bağışın ilhamı olan efsanevi İngiliz rock grubu Led Zeppelin’e de duacı olmalılar.
Sorularımızı yanıtlayan Mica Ertegün ilerleyen yıllarda pek çok Türk öğrencinin bu burslardan faydalanacağını söyledi.
Mica Ertegün’ün Oxford Üniversitesi’yle böylesi kapsamlı bir eğitim projesine adım atmasının geri planında onun Ahmet Ertegün Eğitim Fonu adı altında bir süredir ABD ve Türkiye ’de olduğu gibi İngiltere’de de yaptığı eğitim bağışı faaliyetleri var. Kendisine bu fikri verenler ise Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records bünyesinde dünya çapında üne kavuşan Led Zeppelin grubu. Zira, Ahmet Ertegün Eğitim Fonu’nun kurulması grubun 2007 yılında Londra’da verdiği ve tüm geliri Ahmet Ertegün adına yapılacak sosyal sorumluluk faaliyetlerine bağışlanan konserden sonra gerçekleştiriliyor.
Mica Ertegün bu işbirliği ile ilgili olarak “Grup o zaman benden bu gelirlerle İngiltere’de bir şeyler yapmamı istedi, ben de Oxford Üniversitesi’yle iletişime geçtim. En son aşamada geçen hafta duyurduğumuz bu büyük projeye kadar geldik. Gerek ben gerekse eşim için tarih, müzik, dil, edebiyat, sanat ve arkeoloji üzerine yaptığımız okumalar hayatımızın en büyük keyifleri arasındaydı. Dolayısıyla bu alanlarda öğrencilere destek olmak istedik. Bence zaman içinde yitip gitmeyen şeylere destek vermek çok büyük önem taşıyan bir misyon. İnsanları birbirine bağlayan değerleri, insanların birbirlerini anlama kapasitelerini zenginleştiren ve dünyayı daha insani, daha yaşanılır kılan şeyleri yaşatmak lazım” diyor.
Lisans Üstü Eğitim Bursu Programı’nın dünya çapında insani bilimler alanındaki en yetkin ve bilgili öğrencileri bulup onların ufuklarını geliştirmek, bilgilerini arttırmak ve fikirlerini paylaşmaları için ön ayak olmak gibi misyonlar olduğunu aktaran Mica Ertegün projeden çok umutlu : “Benim Oxford Üniversitesi’nin elinden gelenin en iyisini yapacağından en ufak bir kuşkum yok. Başvuranlar arasında din, dil, inanç ayrımı yapmaksızın en yetkin öğrencileri seçeceklerine inancım tam.”