Lennon'un ölümünden önceki son röportajı

Lennon'un ölümünden önceki son röportajı
Lennon'un ölümünden önceki son röportajı
Kırk yıl önce dağılan popüler müziğin en verimli grubu İngiliz Beatles grubunun üyesi John Lennon'un, ölmeden üç gün önce verdiği son röportaj yayımlandı.

NEW YORK- Rolling Stone dergisinden Jonathan Cott’a konuşan John Lennon’un dedikleri, ölümünün 30. yıldönümünde açıklandı.

ABD’nin New York kentinde, 8 Aralık 1980’de apartmanın önünde, "meczup" banka memuru Mark Chapman’ın tabancasından çıkan beş kurşunla arkasından vurulan ve gece hastanede ölen Lennon, ölmeden üç gün önce Rolling Stone’a röportajında şöyle diyordu: "İnsanlar ölü kahramanlar istiyor. James Dean, Sid Vicious (Simon Ritchie) gibi. Şöhreti tırmandıkça onlara bakıyorlar. Benim tırmanacak halim kalmadı."

Röportajı yapan Cott, Lennon’un konuşurken tamamen net, gevelemeyen konuşan, çok neşeli, zaman zaman huzur bozucu, korkusuz olduğunu belirtiyor. Cott, bu röportajın kayıtlarını, bir süre önce çekmecesinde bulmuş ve 30 yıldır dinlemediği kayıtları yeniden değerlendirmeye karar vermiş.

New York’un Attica cezaevinde 20 yıla mahkum Lennon’un katili Chapman’ın avukatlarınca "iyi halden şartlı tahliye talebi", 20 yılı doldurduktan sonra 10 yıl arayla iki kez reddedildi.

40 yaşında ölen Lennon’un ikinci eşi Japon Yoko Ono’yla evlenmesi, ailesince iyi karşılanmadı. Beatles ’ın davulcu Ringo Starr ile hayatta olan beste beyni Paul McCartney , 2001’de hayatını kaybeden grubun Hindu gitaristi George Harrison’la önemli besteler yaptı.

JULIAN LENNON’IN KIRGINLIĞI
John Lennon’un oğlu Julian, babasına ve onun ikinci eşi olan Japon üvey annesi Yoko Ono’ya olan nefretini bütün çıplaklığıyla 10 yıl önce anlattı.

Julian Lennon, 10 yıl önceki ölüm 20. ölüm yıldönümünde "www.julianlennon.com" sitesinde babasına olan kırgınlığı, yürek acısı ve Lennon’un 1971’de evlendiği Japon müzisyen-ressam Yoko Ono’ya olan tüm hıncını açığa saçtı.

Annesi Cynthia’yı 1968’de terkeden John Lennon için, "Babam, Yoko ile evliliği sayesinde babalık sorumluğundan iyice korkar hale geldi" diyen bugün 47 yaşındaki Julian Lennon, 4 yaşındaki terkedilmişliğini ve babasının kendisine yabancılaşmasını şu düşünceyle vurguladı: "Japon kara deliği Lennon’u yuttu."

"Benim ve hepimizin aydınlatıcı yıldızı olan John Lennon, (Ono ile evlendikten sonra onun) kara deliği tarafından emilip yutuldu, tüm gücünü yitirdi." diyen Julian Lennon, babası için "Çok az yanıma geldi, yakınlaşmadı. Onun kim olduğunu hiçbir zaman anlayamadım. Bahsettiği barış, huzur, sevgi ve aşk benim yuvama hiç uğramadı." görüşünü savundu.

Julian Lennon, babasının manevi yitikliğine, o ölünce, fiziki yitikliğinin de eklendiğini belirterek, bu durumun ruhunu iki kat incittiğini anlattı.

Lennon’ın, Ono’dan "Sean" isimli bir oğlu daha dünyaya gelmişti.

Lennon ile birlikte "Plastic Ono Band" adlı bir grup kuran Ono, bugün Tokyo yakınında John Lennon için açtığı müzeyle kocasının hatırasını sürdürüyor.

Julian Lennon, nefretini hiçbir zaman gizlemediği üvey annesi Yoko’nun, Beatles’ın efsanevi mirasını da ciddi biçimde lekelediğini ileri sürüyor.

McCartney ile Beatles’ın beste beyni John Lennon, Harrison’la birlikte 150’den fazla beste üretti.(aa)


  ETİKETLER:

  Beatles

  ,

  Paul McCartney

  ,

  aşk