L'eventail, İstanbul'a 40 sayfa ayırdı

L'eventail, İstanbul'a 40 sayfa ayırdı
L'eventail, İstanbul'a 40 sayfa ayırdı
Belçika'da Fransızca yayımlanan kültür ve yaşam dergisi L'Eventail, kapak yaptığı İstanbul'un tanıtımına 40 sayfa ayırdı.

Derginin Sultanahmet Camisi resmine yer verilen "İstanbul 2010 - Dünyanın Arzuladığı Şehir" kapaklı Nisan sayısında İstanbul’un tarihi ve sosyal zenginliği tanıtıldı.

L’Eventail, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı, Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu François del Marmol ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı’yla söyleşilere, Belçikalı arkeologların görüşlerine ve İstanbul’da yaşayan Belçikalıların düşüncelerine yer verdi.

Derginin çok sayıda makale ve fotoğrafla desteklenen İstanbul dosyasında Harem, Kont Ostrorog Yalısı, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camisi, diğer tarihi ve doğal zenginliklerle Belçikalı araştırmacıların da kazılarına dahil olduğu Burdur’daki Sagalassos antik kenti ayrıntılı tanıtıldı.

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçici Ersavcı, dergiye verdiği mülakatta, "Güney Amerika’nın Brezilya’sı varsa Avrupa’nın da Türkiye’si var" dedi.

Türkiye’nin AB üyeliği yolunda hayata geçirdiği reformları ve eğitime yaptığı yatırımları anlatan Ersavcı, "AB’ye katılım hedefimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Eğer ekonomimiz güçlenmeye devam ederse ve bölgemizde daha güçlü bir aktör haline gelirsek bence Türkiye’nin AB’ye katılımına karşı çıkanlar kaçırdıkları fırsat nedeniyle üzülecek" ifadesini kullandı.

Ersavcı, Avrupalıları Türkiye’yi ön yargılarla algılamak yerine İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinliklerine katılarak ve halkla doğrudan temas kurarak yakından tanımaya davet etti. (aa)


    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği