Lezzetli ve zarif bir konser

Buena Vista Social Club projesinin tek kadın solisti Omara Portuondo, solo albümü 'Flor de Amor'un sonbahar turnesi kapsamında İstanbul'da. 73 yaşındaki Portuondo, İbrahim Ferrer ile seslendirdiği 'Silencio' adlı şarkıyla Küba'nın divası olmuştu.
Haber: ARZU HAKSUN GÜVENİLİR / Arşivi

İSTANBUL - Buena Vista Social Club projesinin tek kadın solisti Omara Portuondo, solo albümü 'Flor de Amor'un sonbahar turnesi kapsamında İstanbul'da. 73 yaşındaki Portuondo, İbrahim Ferrer ile seslendirdiği 'Silencio' adlı şarkıyla Küba'nın divası olmuştu. Omara Portuondo'nun İş Sanat Kültür Merkezi'nde vereceği konser repertuvarı yine son albümü 'Flor De Amor'dan oluşuyor. Farklı kültürlerin müziklerine de ilgi duyan Kübalı şarkıcı Buena Vista projesi ile tanışmasını, söylediği şarkıların kökenini anlattı. Türkiye ziyaretinde geleneksel müziğimizi dinlemeyi dört gözle bekliyor. Belki bir sürpriz ile popüler şarkılarımızdan bir tanesini konserinde seslendirebilir...
Havana doğumlusunuz, kökeniniz nereden geliyor?
Yarı İspanyol yarı Kübalı. Annem İspanyol. Babamın kökleri ise Küba'ya gönderilen Afrikalı kölelere uzanıyor. Annem ve babam evlenip Küba'ya yerleşmişler. Ailem, hayatım boyunca beni ve kardeşlerimi etkileyen en önemli güç olmuştur. Anne ve babamız birbirlerini çok sevdiler ve aşkı, sevgiyi bize de öğrettiler. Evimizde hep onların şarkıları duyulurdu ve bizlere müziğin büyüsünü aktarırlardı. Düşünebiliyor musunuz bugün bile onların söylediği şarkıları söylüyorum. Mesela 'La Bayamesa' ya da 'Veinte Anos'.
Şarkılarınızın sözleri genellikle neyi anlatıyor?
Aşk. Erkeğin, kadının aşkı. Aileye, arkadaşa duyulan sevgi. Toprağa, denize duyulan aşk. Kişinin doğduğu ülkeye olan aşkı...
Buena Vista Social Club projesi ile tanışmanız nasıl oldu?
Havana'da stüdyoda 'La Novia del Feeling'in kaydını yapıyorduk. Oradaki tüm müzisyenleri çok iyi tanıyordum. Orada Juan de Marcos Gonzalez ile karşılaştım ve beni bir aşağı kattaki başka bir kayıt odasına, şarkı söylemem için davet etti. O odada Buena Vista Social Club'ın prodüktörleri olan Ry Cooder ve Nick Gold da bulunuyordu. '20 Anos' adlı şarkıyı, Compay Segundo ile birlikte söyledim. Her şey doğal bir ortamda gelişti. Kendimi projenin ve ardından filmin içinde buldum.
Küba müziği zengin müzik sitillerinden oluşuyor, sizden bu müziği bir-iki cümle ile tanımlamanızı istesek?
Martin Rojas'ın dedidiği gibi: Küba müziği, Afrika lezzeti ve Avrupa zarafetinin karışımıdır.
Birlikte şarkı söylemeyi arzu ettiğiniz birisi var mı?
Hepsiyle söylemek isterim! Düet harika bir şey. İki sanatçının kalbi ve sesleri birbiriyle bütünleşiyor. Bu, hem sanatçı hem de insan olarak yaşadığım en güzel deneyim. Son dönemde, bir İspanyol şarkıcı Alejandro Sanz ile birlikte nefis bir bolero söyledim. Benden çok farklı bir stile sahip olmasına rağmen çok hoş bir deneyimdi.
Kimleri dinlersiniz?
Bugünlerde daha çok klasik ve enstrümantal dinliyorum. Bu müzikler beni zenginleştiriyor. Türkiye'de sizin geleneksel müziğinizi dinlemeyi de çok istiyorum.
Farklı kültürlerin müziklerine de ilgi duyuyorsunuz anlaşılan. Örneğin hangi ülkeler? Sizi bu müziklerde en çok etkileyen nedir?
Bütün kültürler beni ilgilendiriyor. Her ülkenin, her kültürün diğerine öğretebileceği çok önemli ve çok ilginç şeyler var. Dediğim gibi, herhangi bir ülke değil, dünyadaki her kültür benim için çok ilginç. Farklılıklar, farklı değerler, farklı kökler ve kendine has kimlik önemli. Ve güzel olan da bu.
Söylemekten en çok zevk aldığınız stil hangisi?
Her tür şarkıdan keyif alıyorum. Benim varoluş nedenim müzik ve müzik bence her şey. Bu yüzden her stilin önemli olduğunu düşünüyorum. Şarkıların ritmi bize mutluluk veriyor. Bir bolero, insana yaşadığını hissettiriyor, bir Afrika şarkısı dans ettiriyor.
Gittiğiniz ülkelere göre bir repertuvar hazırlıyor musunuz? Yoksa aynı repertuvarı mı söylüyorsunuz?
Repertuvarı değiştirmem, çünkü sanatçı bir iş ortaya koymuştur, onu tanıtmak ister. Ben de bu turnede son albümüm olan 'Flor De Amor'u tanıtıyorum. Gittiğim her ülkede bu şarkıların dinlenmesini, insanların albümümden keyif almalarını istiyorum. Ancak turnelerde yapmayı çok sevdiğim bir şey var. Eğer vaktim varsa, o ülkenin popüler bir şarkısını dinleyip, konserde bu şarkıyı seslendirmek. Fakat turnelerde böyle şeylere pek vakit kalmıyor.
Omara Portuondo'nın konseri bugün ve yarın saat 20.00'de İş Sanat'ta. Tel: 0212 316 10 83