'Liberal' bir mafya filmi

"Ekonomi tüketimdir. Biz kültür sanatla ilgili her türlü faaliyeti vergiden muaf tutacağız.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - "Ekonomi tüketimdir. Biz kültür sanatla ilgili her türlü faaliyeti vergiden muaf tutacağız. İstanbul'u kültürün, sanatın merkezi haline getireceğiz..." diyor Liberal Parti'nin Genel Başkanı Besim Tibuk. Şimdi bunun ne alakası var demeyin!
Sinan Çetin'in iki yıldır bir türlü bitmeyen filmi 'Romantik'in son sahnesinin çekimlerini izlemek için Merit Antique Otel'e gittiğimizde basın toplantısı havasında yaklaşık bir saat boyunca Besim Tibuk'un bu türden nutuklarını dinledik. Dakikalar geçtikçe acaba yanlış yere mi geldik gibisinden içimize kurt düşmedi değil. Ama Besim beyin yanında oturan Sinan Çetin'den başkası değildi. Ayrıca filmde rol alan Semih Sergen de oradaydı.
Konuştukça konuştu
Besim bey, karşısında onu ilgiyle dinleyen kitleyi görünce konuştukça konuştu. Konuşmanın bir yerinde Tibuk "1925 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türk Müziği lağv edilmiştir" deyince Sinan Çetin "Bundan bir film çıkar" diye karşılık verdi.
'Romantik'in de Ahmet Ümit'in 'Sis ve Gece' adlı romanının bir cümlesinden ortaya çıktığı düşünülürse Çetin'in film konusunda sıkıntı çekmediği apaçık.
Sinan Çetin'in toplantıya "Arkadaşlar Liberal Parti'ye oy verelim" cümlesiyle son vermesiyle derin bir nefes alıp hep beraber setin kurulduğu 'Topkapı Salonu'na doğru yollandık.
Şimdi biraz 'Romantik'ten bahsedelim...
'Propaganda'nın ardından 'Romantik'in çekimlerine başlayan Sinan Çetin bazı sahneleri içine sinmediği filme ara vermişti. Çetin kendine bir şans tanımış ve filmi çok uzun zamanda çekmek istemiş. Mükemmel olması için de zamana karşı yarışmamış. Kendi deyimiyle 'Romantik'i
'demlenmeye' bırakan Çetin, bu arada başrollerinde Okan Bayülgen, Kadir İnanır ve Müjde Ar'ın oynadığı 'Komser Şekspir'i çekmiş bitirmiş, gösterime sokmuş ve hatta 1 milyonun üzerinde seyirciyi salonlara çekmeyi başarmıştı.
'Romantik'in son demleri
Yeniden çekimleri başlayan, Okan Bayülgen, Teoman, Yasemin Kozanoğlu, Semih Sergen ve Toprak Sergen'in rol aldığı 'Romantik' artık son demlerini yaşıyor. Şubat ayında gösterime gireceği söylenen filmin elimizdeki bilgilere göre konusu şöyle: Çok iyi dost olan iki arkadaş birgün aynı kıza âşık olur ve kızı tavlamak için amansız bir mücadeleye girerler. Sinan Çetin 'özlediğimiz
türden bir aşk hikâyesi' olarak nitelendirmişti 'Romantik'i.Topkapı Salonu'nda şık giyimli insanlar bir masanın etrafında bekliyordu bizi. Yasemin Kozanoğlu gelinliğini giyip gelince anladık ki bu bir düğün sahnesi! Sonra Teoman göründü. Elinde aldığı silahla düğünü basacakmış. Ortalığı kan gölüne çevirecek.
Sinan Çetin "Bu sahnede acayip bir karışıklık
istiyorum. Kamera deyince herkes masaların altına" diyor ve omuz kamerasıyla prova alıyor. "Tam sesizlik" anonsundan sonra Sinan Çetin 'motor' diyor ve çekim başlıyor. Kaçışmalar, çığlıklar, arka arkaya patlayan silah sesleri... 10 dakika ara...
Tabii aradan yararlanıp hemen Teoman'ın peşine düşüyoruz. Teoman'a 'Sevgilini mi öldürdün?' dediğimizde "Hayır, kardeşim istemediğim bir evlilik yapıyor. Ben de düğünü basıyorum" diyor. Biz de 'Yasemin Kozanoğlu senin sevgilin rolünü oynamıyor mu?' diye sorup ortaya çıkan belirsizlik perdesini aralamaya çalışıyoruz.
Anlaşılan aradan geçen iki yılda bazı sahnelerin değil filmin öyküsünü de değiştirmiş Sinan Çetin.
Yeni 'Romantik', gaddar bir mafya babası olan Massar'ın (Semih Sergen) iyi huylu oğlu Gökhan'ın (Teoman) üstüne kurulu... Çocukluğundan beri baskıyla yetişen Gökhan kendi halinde, içine kapanık bir insandır. Babasının tüm baskıları onun içinde fırtınalar koparsa bile sesini çıkartmaz. Kardeşi Yasemin (Kozanoğlu) istemediği halde başka bir mafya patronu Sadık'la evlendirilince Gökhan isyan bayraklarını açar ve düğünü basar. Konuya dair şimdilik bildiklerimiz bu kadar.
Bayülgen 'öldürüldü' mü?
Biz de bu baskın sahnesine şahit olduk zaten. "Bugün herkesi öldürmekle meşgulum" diyen Teoman devam ediyor: "Sinan öyle bir yönetmen ki bütün opsiyonlarla ilgili sahneleri çekiyor. Filmi en sonunda montajda ortaya çıkartıyor. Öyküyü kafasına göre değiştirebilir." Okan Bayülgen'in ek sahnelerde olmadığını da yine Teoman'dan öğreniyoruz. Hatta Okan Bayülgen'in dublör kullanılarak öldürüldüğü bile söyleniyor.
Aradan sonra Teoman'a fünye takılmaya başlandı. 'Teoman ölecek mi?' diye sorduğumuzda oradaki setçi arakadaşlar "Bu sahnede yaralanacak başka sahnede ölecek" cevabını alıyoruz.
Belirsizlik atmosferi bir türlü aralanmadı kafamızda. Yani bir bulmaca çözümü gibi bir film. Her şey Sinan Çetin'in kafasında. O da ser verip sır vermiyor. Bütün olasılıkları düşünerek filmi çekiyor. Anlaşılan ancak şubat ayında sinemada koltuğa oturduğumuzda
'Romantik'le ilgili tüm soru işaretleri ortadan kalkacak.