Locarno'da tipik Fransız

Locarno'da tipik Fransız
Locarno'da tipik Fransız

Locarno Festivali, Benoit Jacquot ın Korulukların Dibinde filmiyle açıldı. fotoğraf: ap

Haber: MEHMET BASUTÇU / Arşivi

LOCARNO - Festivallerin açılışları genellikle kalabalık seyirci kitlelerinin ortalama beğeni düzeyini zorlamayan, eğlendirici, ‘hoş’ filmlerle yapılır. Locarno’nun yeni sanat yönetmeni, yazılı olmayan bu kurala kulak asmadan, Piazza Grande’de toplanan sekiz bin seyircinin önüne,  ‘auteur’ sinemasının tipik bir örneğini getiriyor: ‘Korulukların Dibinde’(Au fond des bois).
Yönetmen Benoit Jacquot, 1860’lı yıllarda, Güney Fransa ’nın küçük bir kasabasında yardımsever doktorun genç kızının, sağır dilsiz numarası yapan yertsiz yurtsuz gizemli bir gencin tuzağına nasıl düştüğünü, onun peşinde gittiği koruluklarda zorla kendisiyle sevişmesine nasıl göz yumduğunu, yakın planları seven, hareketli, yarı sübjektif bir kamera eşliğinde anlamaya çabalıyor... Gazete sayfaları arasında sararan bu ‘adli’ vakayı, kalıplaşmış senaryo tekniklerine başvurmadan anlatmayı deniyor. İki genç insan arasındaki fırtınalı cinsel çekiciliğin gerisindeki gizli dürtüleri arıyor; insan gerçeğinin kaygan dehlizlerine giriyor... Sonuç, sinema sanatı açısından başarılı.  Ancak, filmin bitimindeki alkışlar kibar ve cılız... Festivalin ilk gecesi için yapılan bu bilinçli seçim, Locarno’da sanat sinemasına ve yenilikçi filmlere önümüzdeki yıllarda daha da ağırlık verileceğinin işareti.
Çekingen ama kararlı duruşuyla çelişkili bir kimlik sunan genç kız rolünde İsild le Besco’nun incelikli bir yorum sunduğunu vurgulamak gerek. Ayrıca, 28 yaşındaki yetenekli oyuncu Isild le Besco’nun, birkaç gün sonra, üçüncü yönetmenlik denemesi olan ‘Bas-Fonds’(Diptekiler) ile Locarno’da yarışacağını ve büyük olasılıkla yeni dalgalar yaratacağını da unutmayalım. Ne de olsa bu yıl, jüriden yönetmenlere dek ‘genç’ bir festival yaşanıyor.


    ETİKETLER:

    Fransa