Lokanta isimli albüm

Transglobal Underground (TGU), yeni albümleri 'Yes Boss Food Corner'ın tanıtım turnesi kapsamında cumartesi akşamı Maslak Venue'deydi.
Haber: ASLI ONAT / Arşivi

İSTANBUL - Transglobal Underground (TGU), yeni albümleri 'Yes Boss Food Corner'ın tanıtım turnesi kapsamında cumartesi akşamı Maslak Venue'deydi. Artık İstanbul'da seyretmeye alıştığımız TGU, gene Asya ve Afrika ritimleri arasında gidip gelerek üstün bir performans sergiledi.
İstanbul'da ilk defa Natacha Atlas'sız sahne alan TGU, kendilerini daha önce kulüplerde dinleyenleri bu kez açıkhava ortamında coşturdu. Vokalist Doreen Thobekile, Atlas'ın yerini kendine özgü tarzıyla doldururken, Sheema Mukherjee müthiş sitar solosuyla ulvi bir atmosfer yarattı. Grup için bu yılın özel bir anlamı var çünkü 2001, TGU'nun onuncu kuruluş yılı. Topluluğun ritim ustaları TUUP ve Coleridge ile grubun hal ve gidişatını konuştuk.
Öncelikle TGU'nun onuncu yaşını kutlarız. Geçen yıllar içinde TGU bünyesinde neler değişti?
Teşekkürler. Sanırız en büyük değişiklik grup elemanlarıyla ilgili. Şu anda yedi kişiyiz ve bu kadroyla son iki buçuk yıldır çalışıyoruz. TGU'dan farklı elemanlar geldi geçti. Uzunca bir süre bizimle çalışan Natacha Atlas, birkaç yıl önce solo kariyere yöneldi. Müziğimiz de on yıl öncesine göre farklılaştı. Özellikle son albümü dinleyince değişiklikler fark ediliyor.
'Dünya müziği' etiketini daima reddetmiş bir grupsunuz. Globalleşme sürecinde müziğin yerini nasıl görüyorsunuz?
Biz bu kavramı grup içinde de çok tartışıyoruz: Dünya müziği yapan bir grup muyuz, değil miyiz? Yaptığımıza ad koymakta zorlanıyoruz. Globalleşme söz konusu olduğunda dünya müziği etiketi bizim için bazen avantaja bazen de dezavantaja dönüşüyor. Belirli bir kategoride yer almadığımız için müzik mağazalarında rock, pop, hip-hop gibi bölümlerde albümlerimiz kolay kolay bulunamıyor. Bu hem iyi, hem kötü. Bizim yaptığımızı yapan fazla grup yok zaten. Sizinkine benzer bir yol izleyen Fundamental ve Asian Dub Foundation gibi gruplar daha politik bir çizgideler. TGU'nun şarkı sözlerinin politik olmamasının belirli bir nedeni var mı?
Tavrımız, son albümde de ön plana çıktığı gibi tüm gruba mal olmuş bir iş ortaya çıkarmak. Bu nedenle şarkı sözleri de grupla birebir bağlantılı. Sözlerimiz, belirli bir söylemi olan ADF, Fundamental ve benzeri gruplardan farklı olarak insani sorunlar, aşk, vb. hakkında. Politik sorunlarla tabii ki ilgiliyiz; İskoçya'da ve Bradford'da olanlar çok berbat. Ancak TGU, çok farklı müzisyenlerden oluşuyor ve birbirimizi aynı yolu izleme konusunda zorlamıyoruz. On yıl içinde politik bir çizgiye kaymayacağımızı söyleyebiliriz. Yeni albümünüzün adı (Yes Boss Food Corner) çok ilginç. Özel bir anlamı var mı?
'Yes Boss Food Corner' adı, Singapur'da bir lokantaya ait. Davulcumuz Hamid'in dijital kamerayla çektiği fotoğrafların arasında bu lokantanın fotoğrafını da gördük ve adının albüme iyi bir başlık olacağını düşündük.