Londra renkleniyor

Dünyanın en eski film festivallerinden biri olan Londra Film Festivali, bugün başlıyor. Bu yıl 45 yaşına basan festivalde, Mike Figgis, Jean-Luc Godard, David Lynch, Nanni Moretti gibi usta yönetmenlerin filmlerine yer verilecek.

İSTANBUL - Dünyanın en eski film festivallerinden biri olan Londra Film Festivali, bugün başlıyor. Bu yıl 45 yaşına basan festivalde, Mike Figgis, Jean-Luc Godard, David Lynch, Nanni Moretti gibi usta yönetmenlerin filmlerine yer verilecek. Ferzan Özpetek'in şu sıralar Türkiye'de de gösterimde olan 'Cahil Periler'i de Avrupa Sineması bölümünde gösterilecek.
200 filmin gösterileceği 45. Londra Film Festivali 22 Kasım'a kadar sürecek. Yarışma düzenlenmeyen festivalin en ilgi çekici bölümü ise Evening Standard gazetesinin film seçkisi 'Evening Standard Films on the Square'. Nanni Moretti'nin Cannes Film Festivali'nden Altın Palmiye'yle dönen 'Oğul Odası', yine Cannes'da beğeni toplayan Michael Haneke'nin yönettiği 'Piyanist' ve David Lynch'in 'Mulholland Drive'ı, bu bölümde gösterilecek filmlerden.
Evening Standart Filmleri kapsamında ayrıca 'Monsoon'un Weeding', 'Baby Boy', 'Serendipity', 'The Cat's Meow' ve 'Pollock' gibi uluslararası festivallerden ödüllerle dönen filmler de seyircinin huzuruna çıkacak. Bu bölüme 'Hotel' filmiyle katılan Mike Figgis'in 'The Battle of Orgreave'i ise Yeni İngiliz Sineması bölümünde.
Francis Ford Coppola'nın 21 yıl aradan sonra
yeni bölümler eklenmiş haliyle Cannes'da seyircinin karşısına çıkan 'Kıyamet'i, Londra'da da Gala Filmleri'nin arasında yer alıyor. Oscar'lı oyuncu Kevin Spacey ve Jeremy Irons'ın başrolünde olduğu bir akıl hastanesinde geçen 'K-PAX', Jean Luc Godard'ın 'Eloge de L'Amour'u ve Cate Blanchett ile Bruce Willis'in rol aldığı 'Bandits' de bu bölümün iddalı filmlerinden. Bölüme bir de animasyon filmi dahil; 'Oyuncak Hikâyesi'ne imza atan Pixar'ın 'Monsters'ı. (Kültür Sanat)