Londra yolcusu kalmasın!

Londra yolcusu kalmasın!
Londra yolcusu kalmasın!

Şimdiki Zaman da Sanem Oge başrolde.

Festival izleyicilerinin jüri olduğu Radikal Halk Ödülü’nde oy kullanmak için bugün son gün. Ulusal ve uluslararası yarışmada izleyiciden en çok oyu alan birer film Radikal Halk Ödülü’nün sahibi olacak. Oy kullananlar arasında noter gözetiminde çekilecek kura sonucu iki şanslı izleyici, beraberlerindeki birer kişiyle birlikte Radikal’in davetlisi olarak dört günlüğüne 12-27 Ekim arasında 55. Londra Film Festivali’ne gönderilecek. Oy kullanma işleminin bu yıl bilgisayar üzerinden yapıldığını da hatırlatalım.
Gelelim günün yarışma filmlerine... Prömiyerini Cannes’da yapan uluslararası yarışma filmi ‘Bonzai’ saat 11.00’de Atlas’ta. Şilili yönetmen Cristian Jimenez’in filmi aşk, kitaplar ve bitkiler üzerine kurulu. Julio, yeni romanını yazan tanınmış bir yazara asistanlık yapmak üzere görüşmeye gider, ancak işi alamaz. Bunu komşusu ve sevgilisi Blanca’ya itiraf etmek yerine kendi romanını kendi yazmaya karar verir. Gösterime filmin yapımcısı Nadia Turincev de katılacak.
Ulusal yarışmada yer alan Elif Refiğ’in ilk filmi ‘Ferahferza’ (Atlas, 19.00), dünya prömiyerini festivalde yapacak. Baskıcı babası Raif ve acar arkadaşı Kısmet’le Tuzla tersane bölgesinde tedarikçi olarak çalışan ve geleceğe dair hayaller kuran 20’li yaşlardaki Ali’nin hikâyesini anlatan filmde Uğur Uzunel, Sitare Akbaş, Mert Asutay rol alıyor. Gösterimde film ekibi de hazır olacak.
Ulusaldaki bir diğer dünya prömiyeri de Belmin Söylemez’in ‘Şimdiki Zaman ’ı (Atlas, 21.30) olacak. Kaybettiği umudunu tekrar bulmaya çalışan işsiz, yalnız, mutsuz genç kız Mina’nın hikâyesini anlatan filmde Sanem Öge, Şenay Aydın ve Ozan Bilen başrolde. Film ekibi gösterim sonrası soruları yanıtlayacak.
Bugün ayrıca Gael Garcia Bernal’i Gürcistan dağlarında gezdiren ‘Yalnız Gezegen’ (Fitaş, 16.00), Michael Winterbottom’ın zengin İngiliz işadamına âşık olan Hintli genç kızın öyküsünü anlattığı ‘Trishna’ ve Wong Kar-wai’nin görsel şöleni ‘Zamanın Külleri’ni de ihmal etmeyin!