Londra'da '1001 İcat'

Londra'da '1001 İcat'
Londra'da '1001 İcat'
İslam aleminin bilime ve teknolojiye katkısı, Londra'daki Bilim Müzesinde açılan bir sergiyle anlatılıyor.

"1001 İcat: Müslümanlığın Bilim ve Teknolojiye Mirası" adlı sergide, 700-1700 yılları arasındaki bin yıllık döneme ait, mimariden, haritacılığa, gök biliminden, tıbba kadar birçok alandaki Müslüman mucitlerin, bilim adamlarının ve mimarların yapıtları, icatları gözler önüne seriliyor.

İnteraktif ekranların yer aldığı sergide, El İdrisi ve İbni Sina gibi çok sayıda mucit, bilim adamı ve filozof ekranlardan kendilerini ve icatlarını anlatıyor. Bu kişiler arasında Türkiye’den de tanıdık bir isim bulunuyor. 16. yüzyılın en önemli sanatçı ve mimarlarından biri olarak kabul edilen Mimar Sinan da sergide yer alıyor.

Tiyatro ve sinema sanatçılarının dönemin kıyafetlerini giyerek canlandırdıkları İslam aleminin mucitleri, geride bıraktıkları eserlerin yanı sıra eserlerinin ve buluşlarının kendilerinden sonraki dönemleri nasıl etkilediğini anlatıyor.

13. yüzyıl Cizre’sinden filli saat

Sergideki bir diğer dikkat çekici ve Türkiye ile ilgili parça ise, serginin hemen girişinde bulunan filli saatin maketi.

1200’lü yılların başında Türkiye’nin güneyinde, Irak’ın kuzeyinde bulunan Cizre’de, bilim adamı İsmail Ebul Aziz Bin Rezzaz El Ciziri tarafından yapılan bu saatin, ilk saat tasarımlarından biri olduğuna dikkat çekiliyor.

Çeşitli medeniyetlerin, insanlığın gelişmesine katkısını da simgeleyen saat bir filin üzerinde duruyor. Fil, Hint medeniyetini, filin karnına yerleştirilen ve saati çalıştıran su düzeneği Antik Yunanı, inip çıkan ejderhalar Çin’i, sarıklı robotlar İslam dünyasını, kalenin üzerinde duran Zümrüd-ü Anka kuşu da antik Mısır medeniyetini temsil ediyor.

Sergide gösterilen kısa filmde, buluşların ve bilimin kaynağının sadece Yunan ve Batı medeniyetleri olmadığı mesajı veriliyor. Oscar ödüllü İngiliz sinema ve tiyatro sanatçısı Ben Kingsley’nin oynadığı kısa filmde, çocuklara ve sergiyi gezenlere "İslam aleminin bilim ve teknolojiye katkısının ve etkisinin önemi" aktarılıyor.

21 Ocakta açılan sergi, 25 Nisana kadar Londra’daki Bilim Müzesinde gezilebilecek.(aa)