Londra'da Türkiye Ermenileri Sergisi

Londra'da Türkiye Ermenileri Sergisi
Londra'da Türkiye Ermenileri Sergisi
1915 öncesinde Anadolu'da yaşayan Ermenilerin günlük hayatlarını konu alan "Kartpostallarla 100 Yıl Önce Türkiye'de Ermeniler" sergisi Londra'da açıldı.
Haber: HAMZA AKTAN / Arşivi

İlk olarak 2005 yılında İstanbul’da sergilenen “Kartpostallarla 100 Yıl Önce Türkiye’de Ermeniler” sergisi dün akşam Londra’da, School of Oriental and African Studies (SOAS) çatısı altında bulunan Brunei Gallery’de açıldı.

Birzamanlar Yayıncılık ile Londra Ermeni Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği sergide yüzlerce eşi olmayan kartpostalla Ermenilerin 1915 öncesi hayatından kesitler yansıtılıyor. Ermenilerin Anadolu’daki hayatından hiç görülmemiş parçaları yansıtan sergi 24 Temmuz’a kadar açık olacak.

AÇILIŞA YOĞUN İLGİ
Russel Square’da bulunan Brunei Gallery’de Salı akşamı yapılan açılışa çok sayıda iş insanı, akademisyen ve öğrenci, Ermenistan’ın İngiltere büyükelçisi Dr. Vahe Gabrielyan, Londra’nın ilçelerinden Ealing Belediye Başkanı Barbara Yerolemou, ünlü müzisyen Levon Çilingiryan ve serginin düzenleyicisi yayıncı Osman Köker katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan yayıncı Osman Köker, sergiyi 2005’te İstanbul’da açtıklarından bu yana uluslararası çapta bir ilgiyle karşılaştıklarını, serginin yalnızca İstanbul’da 11 gün gibi kısa bir zamanda 8 bin ziyaretçi tarafından gezildiğini belirtti. Daha önce Münih, Köln, Paris, Cenevre ve Erivan’da da açılan serginin Türkler ve Ermeniler arasında bir yakınlık sağlamasını umduğunu dile getiren Köker, Avrupa’nın başka ülkelerinden ve Amerika’dan da serginin düzenlenmesi konusunda teklifler olduğunu dile getirdi.

Sergiyi Londra’da düzenleyen Londra Ermeni Enstitüsü’nün direktörü Dr. Susan Pattie de çalışmanın 1915 öncesinde Ermenilerin yaşadıkları Anadolu’da ne kadar entegre olmuş ve kaynaşmış bir toplum olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Açılışta dünyaca ünlü Çilingiryan Dörtlüsü’nün kurucusu Levon Çilingiryan da katılımcılara kısa bir keman dinletisi sundu.

MUŞ’TAN KAYSERİ’YE ERMENİLERİN HAYATI
Sergide, koleksiyoner Orlando Carlo Calumeno’nun 1895-1914 yıllarında Anadolu’daki Ermenilerin yaşamını anlatan yüzlerce kartpostal gösteriliyor. Sergi, Muş’tan Kayseri’ye, Trabzon’dan Van’a kadar Türkiye’nin hemen her bölgesinden Ermenilerin günlük hayatlarından iş hayatlarına, okulları, kiliseleri, yetimhaneleri, otelleri gibi hayatın her alanından ayrıntılı bilgiler eşliğinde kesitler sunuyor. Yaklaşık üç ay boyunca açık olacak sergiye binlerce Londralının katılımı bekleniyor.

Londra’daki “100 Yıl Önce Türkiye’de Ermeniler” sergisinin açılışında katpostalları en dikkatle inceleyenler o zamanlar o topraklardan sürülen ailelerin batı ülkelerinde doğmuş çocuklarıydı. Genç, yaşlı Ermeniler, bir zamanlar büyüklerinin yaşadığı o toprakları belki de ilk kez 100 yıl öncesine ait kartpostallardan görüyorlardı. Çoğu Londralı Ermeni bu nedenle fotoğrafları uzun uzun inceledi, buraları bilen Türkiyelilere büyük merakla şu anda bu kentlerin ne durumda olduğunu sordu.