Lordlarla diz dize

İngiltere'nin çılgın kızı Tracey Emin, Kraliyet Ailesi'nin portre ve resimlerinin yer aldığı National Portrait...

LONDRA - İngiltere'nin çılgın kızı Tracey Emin, Kraliyet Ailesi'nin portre ve resimlerinin yer aldığı National Portrait Galery'ye (Ulusal Portre Galerisi) kendisine ait çıplak fotoğrafıyla girmeyi başardı.
'Dağınık Yatak' adlı çalışmasıyla olay yaratan, bu çalışmasında aylar boyunca derlenip toplanmamış, kirli çamaşırları, kullanılmış pedleri ve benzeri özel eşyalarını içeren yatağını ünlü Tate Galery'de sergileyen Emin, bu kez de kendi çıplak resmiyle Ulusal Portre Galerisi'nde yer buldu. 'Kralların Galerisi' diye adlandırılan, İngiliz tarihinden tüm ünlülerin resimlerinin korunduğu galeri, Kraliyet ailesinin himayesinde ve muhafazakarların göz bebeği.
Muhafazakârlar itiraz etti
Tracey ile aynı zamanda diğer bir çağdaş
İngiliz sanatçı Sarah Lucas ve Blur müzik grubunun vokalisti Julian Opie'nin de galeriye katıldılar. Yeni katılımcılar için galeri yöneticileri arasında derin görüş ayrılıkları ve uzun süren tartışmalar yaşandı. National Portrait Galery'nin bağlı olduğu vakfın kimi üyeleri, galerinin 152 yıllık tarihinde hep saygın eserlere yer verdiğini belirterek, Emin ve arkadaşlarının çalışmalarını hafif bulup, sergilenmesine karşı çıktılar.
Julian Opie, Blur'ün albüm kapağında da kullanılan, Graham Coxon'ın çizdiği portresiyle galeride yer aldı. Tracey gibi cinselliği ele alan aykırı çalışmalarıyla tanınan Sarah Lucas ise, galeri tarafından satın alınan 12 fotoğraflık serisinde kendisini alafranga tuvaletin üzerinde görüntülüyor. Tracey Emin'in kendisini çıplak olarak görüntülediği dijital fotoğrafının yaklaşık 6 bin sterline satın alındığı ve galerinin sergilediği üçüncü çıplak fotoğraf olacağı söyleniyor. Sarah Lucas ve Graham Coxon'a ödenen miktarlar ise gizli tutuluyor.