Los Angeles onlardan sorulur

Oscar'lı oyuncu Denzel Washington ve Ethan Hawke, başrolde yer aldıkları 'İlk Gün'de, Los Angeles sokaklarındaki tehlikelerle mücadele eden iki polisi canlandırıyor.

İSTANBUL - Oscar'lı oyuncu Denzel Washington ve Ethan Hawke, başrolde yer aldıkları 'İlk Gün'de, Los Angeles sokaklarındaki tehlikelerle mücadele eden iki polisi canlandırıyor. Yönetmenliğini Antoine Fuqua'nın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda müzik dünyasından Macy Gray ve Dr. Dre gibi ünlü isimlere de yer alıyor.
Güçlü ve idealist
Alonzo Harris (Denzel Washington), Los Angeles sokaklarında suçlularla mücadele konusunda deneyim kazanmış gözü kara bir polistir. İdealist çaylak Jake Hoyt'un (Ethan Hawke) tek derdiyse üstü Alonzo'ya kendini ispatlamaktır. Her iki polis de adaletin çelişkili dünyasına hizmet etmek için hayatlarını ve kariyerlerini ortaya koymaktadır. Adalete olan inancını hâlâ kaybetmemiş Jake, Alonzo'nun suçlarla mücadele yöntemini görünce kendi inançlarını sorgulamak zorunda kalacaktır. Hem de 24 saat büyük hesaplaşmanın tam ortasında!
Filmin yapımcılarından Jeff Silver, 'İlk Gün'ün anafikrini şöyle açıklıyor: "Bu, tercihler hakkında bir film. Ve çok önemli bir soru ortaya atıyor. Örneğin hangisini daha fazla isteriz? Etkili polis mi, yoksa yasaları uygulayan bir polis mi?" (Kültür Sanat)