Lou Reed Poe için besteledi

Edgar Allan Poe'nun eserlerinden yola çıkarak hazırlanan 'POEtry' adlı müzikalin müziklerini, kendisi de bir Poe hayranı olan Lou Reed hazırladı. 13 şarkıdan oluşan müzikali Robert Wilson yönetiyor.

İSTANBUL - Edgar Allan Poe'nun eserlerinden yola çıkarak hazırlanan 'POEtry' adlı müzikalin müziklerini, kendisi de bir Poe hayranı olan Lou Reed hazırladı. 13 şarkıdan oluşan müzikali Robert Wilson yönetiyor.
Poe'nun 'yaptıklarımızın nedenleriyle ilgili' olduğunu belirttiği eserlerini yeniden yorumlayan Reed, 'POEtry'yi yaratırken yazarın 'Usher Evinin Çöküşü',
'Geveze Yürek' adlı öykülerinden ve 'Kuzgun' şiirinden etkilenmiş. Poe'nun kullandığı dili de çok etkileyici bulan Reed, Poe'nun dilini, kendi rock anlayışına çok uygun buluyor ve dilin gücü ile rock'ın ritmini harmanladığını söylüyor.
2002'de albüm olarak yayımlanacak
'POEtry'deki parçalar Reed'in yanı sıra Ornette Coleman ve 'Five Blind Boys of Alabama' tarafından seslendirilecek. Reed'e göre Poe'nun, eserlerinde işlediği suçluluk ve obsesyon temaları günümüz insanları için de geçerli. 'POErty', Brooklyn Müzik Akademisi'nde 8 Aralık'a kadar izlenebilecek. (Kültür Sanat)