Lübnanlı ünlü yönetmenin akıl almaz ölümü

Lübnanlı ünlü yönetmenin akıl almaz ölümü
Lübnanlı ünlü yönetmenin akıl almaz ölümü
Haydarpaşa Garı yanınca, klip çekimine geldiği Alsancak Garı'nda yüksek gerilime kapıldı

 
Taylan YILDIRIM- Bahri KARATAŞ

İZMİR /DHA

İzmir'e klip çekmeye gelen Lübnanlı film yönetmeni Yehya Saade, Alsancak Garı'nda çekim için inceleme yaparken yüksek gerilime kapılıp yaşamını yitirdi. Gar'da sergileme amacıyla duran Atatürk 'ün kullandığı tarihi vagonun bağlı olduğu lokomotifin üzerine çıkan Yehya Saade, 25 bin voltluk akıma kapıldı. Ünlü yönetmenin, Lübnanlı sanatçı ve fotomodel Maya Diab'a klip çekmek için önce İstabul'a geldiği, Haydarpaşa Garı yanınca Alsancak Garı'nı seçtiği öğrenildi.

İnanılmaz olay dün saat 14.30 sıralarında İzmir Alsancak Garı'ndaki 3'üncü Peronda meydana geldi. Yönetmen 35 yaşındaki Yehya Saade, fotomodellikten şarkıcılığa geçen Maya Diab'ın ilk kasetine klip çekmek için İstanbul 'a geldi. Klip çekimi için mekan olarak Haydarpaşa Garı belirlendi.

HAYDARPAŞA GARI YANINCA
Ancak Haydarpaşa Garı yanınca arayışa giren Yehya Saade, sanatçı Diab ve ekibiyle klip çekimi için İzmir'i tercih etti. Klibinde eski buharlı lokomotif kullanmak isteyen Yehya Saade, dün sabah saatlerinde 10 kişilik ekiple birlikte İzmir'e geldi.
Hilton Oteli'ne yerleşen Yehya Saade, daha sonra yardımcılarıyla birlikte garda çekim öncesinde inceleme yapmak için Alsançcak Garı'na gitti. Burada 3 Nolu Peronda sergileme amacıyla tutulan, Atatürk'ün kullandığı vagonun da bağlı olduğu buharlı lokomotifi çekim için beğenen Yehya Saade lokomotifin üzerine çıktı.

25 BİN VOLTLUK AKIMA KAPILDI
Yardımcılarının dikkatli olması için uyardığı yönetmen Yehya Saade, lokomotifin üzerinde bir anda ayağa kalkınca, başının üzerinden geçen 25 bin voltluk yüksek gerilim hattındaki akıma kapıldı.

Yehya Saade tele tam değmemesine rağmen akıma kapıldı. Yüksek gerilim hattında yıldırım düşmesi gibi patlama sesi ve ışık yayılırken elektrik çarpması sonucu Yehya Saade ağır yaralandı ve kaldırıldığı Alsancak Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Yehya Saade'nin cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.
Maya Diab ve çekim ekibini şoka sokan olayla ilgili soruşturma başlatılırken, olay anı Alsancak Garı'nın güvenlik kamerası tarafından saniyle saniye görüntülendi.

HATTIN OLDUĞUNU BİLİYORMUŞ
Alsancak Garı'nda yüksek gerilik hattında akıma kapılıp yaşamını yitiren Lübnanlı yönetmen Yehya Saade'nin, çıktğı lokomotifin üzerinden yüksek gerilim hattının geçtiğini bildiği, çalışma arkadaşlarını uyardığı belirtildi.
Çekim ekibinde görev alanlar, Yehya Saade'nin çekimler için akımın kesilmesini gerektiğini söyledini ve bunun içinde görevlileri beklediğini ancak buna rağmen bir anlık dalgınlıkla lokomotife tırmandığını söyledi. Gar yetkilileri ise, çekim ekibinin kendileriyle görüşmeden tehlikeli alana girdikleri için üzücü olayın meydana geldiğini söyledi.
Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopside elektrik çarpması sonucu öldüğü belirlenen Yehya Saade'nin cenazesinin işlemlerin tamamlanmasının ardından havayoluyla Lübnan'a götürüleceği belirtildi.

ATATÜRK'ÜN VAGONU DA KULLANILACAKMIŞ
Ortadoğu 'daki bir çok sanatcının şarkılarına klip çeken Yehya Saade, fotomodellikten şarkıcılığa geçen Maya Diab'ya çekeceği bu klipte, fakir olan bir kızın kendisini geliştirip zenginleşmesini anlatacaktı.
Çekim ekibindekiler, bunun için buharlı lokomotifin yanı sıra Atatürk'ün bindiği vagonun da kullanılmasının planlandığını söyledi.

TEHLİKELİ MESAFE 1.5 METRE
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Sedat Gülşen, yüksek gerilimlerde temas olmasa bile akımın belli bir mesafeden atlayabileceğini belirterek “Bu tür akımlara ne kadar mesafeli durulması gerektiği konusu 'Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği' ile belirlenmiştir. Mesafe de gerilim seviyesine göre değişmektedir” dedi.
Yüksek gerilim hattı ile en az 1.5-2 metre mesafe olması gerektiğini vurgulayan Gülşen, “Gerilim seviyesi olması gereken mesafede belirleyicidir” dedi.