Lütfen sahneyi dörtleyelim beyler!

Volkan Öktem (davul ve perküsyon), Alp Ersönmez (bas) ve Sarp Maden (gitar)... Üçü de, Türk cazının en önemli isimleriyle birlikte çalışmış, halen de çalışmakta olan...
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Volkan Öktem (davul ve perküsyon), Alp Ersönmez (bas) ve Sarp Maden (gitar)... Üçü de, Türk cazının en önemli isimleriyle birlikte çalışmış, halen de çalışmakta olan deneyimli müzisyenler. 2000'den, geçen yılın sonlarına kadar Trio Mrio adı altında birlikte çaldılar. Trio Mrio'nun geçmişi çok daha eskiye, 1997 yılına dayanıyor. O zamanlar grupta bas gitarı Çağlayan Yıldız çalıyordu. Üçlü, 1998 yılında Kalan Müzik'ten 'Trio Mrio' adını taşıyan bir albüm de çıkardı. Daha sonra Çağlayan Yıldız Hollanda'ya yerleşti. O gün bugündür Trio Mrio'nun bas gitarı Alp Ersönmez'e emanet edildi.
Üçlü, yeni kadrosuyla bir trio albümü daha çıkarmaya hazırlanıyordu ki henüz 21'indeki caz piyanisti Genco Arı ile tanıştı. "Genco ile 2003'ün sonlarında tanıştık. Aslında kafamızda gruba uyabilecek, hem çok iyi bir caz piyanisti, hem de synthesizer'lara, elektronik klavyeli çalgılara hâkim olan birini kadroya dahil etmek vardı. Ancak öyle birini bulamamıştık. Genco Arı ile tanışınca planlar bir anda değişti. Eğer elimizi biraz daha çabuk tutmuş olsaydık albümümüz trio olarak çıkacaktı" diyor Sarp Maden.
'Sonuçtan memnunum'
Sarp Maden'in "Olağanüstü bir yetenek" diye tanımladığı Genco Arı da kadroya dahil olunca Trio Mrio defteri kapatılıp yola, Quartet Muartet olarak devam etme kararı alındı ve bu yeni birliktelik ilk meyvesini ağustos ayında bir albüm olarak verdi: 'Dokuz Parça'.
"Genco ile ilk olarak geçen yıl kasım ayında birlikte çaldık. Kayıtlar da ocak ayının sonuna doğru yapıldı. Dolayısıyla çok fazla birlikte çalmadan, prova yapamadan albümün kayıtları gerçekleşti," diyor Sarp Maden. Ama sonuçtan memnun kaldığını dile getiriyor: "Aslında benim niyetim daha çok prova yapmaktı. Çünkü ne kadar çok prova yaparsanız, o kadar az risk ile stüdyoya giriyorsunuz. Ama grup olarak çok fazla bir araya gelecek fırsatımız olmadı. Bu da, yaptığımız işe bambaşka bir hava verdi. Birçok parçanın düzenlemesi, neredeyse stüdyoya girmeden hemen önce yeniden elden geçirildi. Bunun sayesinde albümün çok 'live' bir havası oldu ve bu da aslında benim çok hoşuma gidiyor. Memnunum."
Quartet Muartet'in adı gibi rahatça akıp giden jazz-fusion 'Dokuz Parça'yı canlı dinlemek istiyorsanız bu akşam saat 21.30'da başlayacak Nardis Jazz Club'daki konserleri kaçırmayın. Ancak belirtelim: Genco Arı'nın bu konsere katılamama ve ekibin üçlü olarak sahneye çıkma ihtimali var. Bu yılki Eskişehir Festivali kapsamında, 8 Ekim'de ise dörtlü olarak konser verecekler.
Dokuz Parça/Quartet Muartet/ Öztop Müzik Prodüksiyon
Nereden çıktı böyle bir isim?
Quartet Muartet isminin esprisi, Trio Mrio'nun bir devamı aslında. Sarp Maden, Volkan Öktem ve Çağlayan Yıldız birlikte 1998'de Jazz Cafe'de çalacakmış: "Jazz Cafe'nin sahibi bize isim için 'Ne yazalım?' diye sordu.
'Ne istersen' dedik.
Sarp Maden Trio mu olsun, Volkan Öktem-Sarp Maden-Çağlayan Yıldız Trio mu? O sırada da 'Trio Mrio' gibi bir şeyler çıktı ve kaldı. Üzerimize de yapıştı.
Sonra Quartet Muartet oldu.
Çok ciddi bir isim gibi tınlamıyor tabii. Fakat biz de çok ciddi, ceketli, kravatlı müzisyenler değiliz. İşimizi ciddiye alıyoruz. Ama bu güler yüzlü bir ciddiyet."