'Machuca'nın Pinochet nefreti

Andres Wood'un yönettiği, Cannes Film Festivali'nde gösterilen ve 41'inci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış filmi
'Machuca' gösterimde.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Andres Wood'un yönettiği, Cannes Film Festivali'nde gösterilen ve 41'inci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış filmi
'Machuca' gösterimde. Wood filmde seyirciyi, 1973 Şili'sine götürüyor ve Augusto Pinochet'nin kanlı bir darbeyle Salvador Allende'yi devirme sürecini Pedro Machuca ile Gonzalo Infante adlı iki çocuğun gözünden aktarıyor. Wood, Pinochet'nin dikta rejimini bizzat yaşayan bir yönetmen. 'Machuca'da filmin politik veya sosyal olaylar üzerine kurulu olmadığını söylüyor. Ona göre çocuklar hiçbir şeyi yargılamadan dünyanın düzenine bakıyorlar. Wood "Filmde 11 yaşındaki iki erkek çocuğun kendilerini ve dışardaki dünyayı keşfetmelerinin coşkusunu gösteriyorum" diyor.
'Yaşananların üstüne sünger çekilmiş'
Filme adını veren Machuca karakterini canlandıran 15 yaşındaki Ariel Metaluna, Santiago'da yaşayan yoksul bir ailenin oğlu. Onu keşfeden ise oyuncu yönetmeni Carlos Johnson. Yaklaşık 1500 çocuk arasından seçilmiş Ariel Metaluna. Sonra da filme hazırlanmış. Bu işi tabii Carlos Johnson üstlenmiş.
Carlos Johnson şu anki çocuklar ve gençlerin Şili'de 70'lerde yaşanan siyasi ve toplumsal olayları, kanlı darbeyi yüzeysel olarak bildiklerini, o dönemi çok çok uzun zaman önce yaşanmış bitmiş bir olay gibi algıladıklarını anlatıyor. Sonra da bize çok tanıdık gelen bir cümle zikrediyor "Sanki tüm yaşananların üstüne bir sünger çekilmiş gibi."
Diktatörün ismini duyunca...
Carlos Johnson'a göre Ariel Metaluna, suların durulduğu yıllarda büyüdüğü için kayıtsızlık içerisinde. Bunun için çekimler başlamadan önce Metaluna'ya 1970'lerin gazetelerini okutmuş, o dönemle ilgili fotoğraflar göstermiş. Carlos Johnson tüm bunları Metaluna'nın gözünde o dönemi canlandırmak için yaptığını söylüyor. Tabii bütün bunlar Metaluna'yı etkilemiş. Ama tek etkilenen o değil.
'Machuca' filmi Şili'de vizyona girdiği zaman özellikle gençler arasında 1970'li yılların Şili'sinde yaşananlara karşı bir merak uyandırmış. Bunun sebebini Carlos Johnson gençlerin bu film sayesinde o dönemi görsel olarak algılamalarına bağlıyor.
Metaluna'ya gelince 15 yaşında olsa da Pinoche'nin ismini duyunca yüzü buruşuyor. Onunla ilgili bir kelime bile duymak istemedini söyleyen Metaluna "Keşke Pinoche hiç doğmasaydı" diyor. Allende'ye ise sempatisi var. Tam olarak kavrayamasa da onun Şili için iyi şeyler yaptığını düşünüyor.