'Mad Max'in yönetmeni Miller: Hâlâ inanamıyorum!

'Mad Max'in yönetmeni Miller: Hâlâ inanamıyorum!
'Mad Max'in yönetmeni Miller: Hâlâ inanamıyorum!
Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI tarafından yılın filmi seçilen 'Mad Max: Fury Road'un yönetmeni George Miller, ödülünü İspanya'daki San Sebastian Film Festivali'nin açılışında aldı. Miller, "Hâlâ inanamıyorum. Eleştirmenlerin ödülü şahane bir sürpriz oldu" dedi.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com   / Arşivi

RADİKAL- Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI tarafından yılın filmi seçilen ‘Mad Max: Fury Road’un yönetmeni George Miller, önceki gece 63. San Sebastian Film Festivali’nin açılış töreninde ödülünü alırken şaşkınlığını saklamadı: “Hala inanamıyorum! Eleştirmenlerin ödülü şahane bir sürpriz oldu! Bu kadar emek verdiğimiz bir yapımın sadece seyirci değil eleştirmenlerce de takdir edilmesi inanın kıymetli bir şey.” Sahnede ödülü sinema yazarı Pamela Bienzobas’ın elinden alan Miller, “Avustralya’dan İspanya’ya koşarak geldim” diyerek ödülünü kucakladı.

Başrollerinde Tom Hardy ve Charlize Theron’ın yer aldığı post-apokaliptik aksiyon filmi ‘Mad Max: Fury Road’, dünya prömiyerini yarışma dışı gösterimiyle yaptığı Cannes Film Festivali’nde eleştirmenler tarafından da çok beğenilmişti. Dünyanın dört bir yanından 493 eleştirmenin oylarıyla belirlenen Yılın Filmi Ödülü’nün bu yılki finalistleri arasında Cafer Panahi’nin “Taksi”si, Cannes’da dört ödül alan genç Macar sinemacı “Son Of Saul”, yine Cannes’da en iyi yönetmen ödülü alan Hou Hsiao-hsien’in “Assasin” adlı filmleri vardı. Ana akım sineması yerine sanat filmlerinden yana tercihlerin öne çktığı Fipresci ödüllerinde Jean-Luc Godard, Michael Haneke, Paul Thomas Anderson, Cafer Panahi, Pedro Almodóvar, Nuri Bilge Ceylan ve Richard Linklater gibi sinemacılar var. San Senastian Film Festvali bu yıl 18-26 Eylül arasında gerçekleşiyor.