Madalyalarla imparatorluk

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki 120 yıllık nişan ve madalya geleneği İstanbul'da düzenlenen bir sergiyle gözler önüne seriliyor.

İSTANBUL - Osmanlı İmparatorluğu'ndaki 120 yıllık nişan ve madalya geleneği İstanbul'da düzenlenen bir sergiyle gözler önüne seriliyor. Osmanlı Bankası Müzesi'nin hem projelendirdiği hem de ev sahipliği yaptığı sergide pırlantalarla bezeli nişanlardan bakır harp rozetlerine, beratlardan fotoğraflara, kartpostallardan biblolara kadar 1000'in
üzerinde çeşitli obje ve belge yer alıyor. Serginin küratörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edhem Eldem, tasarımını ise Bülent Erkmen üstlenmiş.
İlk madalya Nelson'a
Madalya vermek, Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyılda giriştiği Batılılaşma süreci içinde gelişen bir gelenek. Geleneğin başlangıcı ise Napolyon Bonapart'a karşı zafer kazanan İngiliz amirali Lord Nelson'a özel bir çelenk hediye edilmesi. 1830'lardan itibaren Avrupa'yla yoğunlaşan diplomatik ilişkiler ve Kırım Savaş'ıyla hız kazanan uygulama, politik ve diplomatik amaçlara hizmet ediyor. 1908'deki Jön Türk ihtilaliyle ve onu takip eden savaş ortamıyla birlikte nişan ve madalya olgusu, siyasi taraftarlık, vatanperverlik, milliyetçilik gibi kavramları destekleyen bir propaganda aracına dönüşüyor.
Aralarında 'Tanzimat Hatıra Madalyası', 'Sultan Abdülaziz'in Londra Ziyareti Hatıra Madalyası', 'Kırım Harbi Madalyası', 'Birinci Rütbe Murassa Osmani Nişanı Şemsesi', 'Bosna Madalyası', 'Birinci Rütbe Şefkat Nişanı Şemsesi' de yer aldığı 'İftihar ve İmtiyaz-Osmanlı Nişan ve Madalyaları' sergisi 26 Aralık'a kadar gezilebilir. Osmanlı Bankası Müzesi internet adresi: www.obmuze.com (Kültür Sanat)